Trei absolvenți de Bacalaureat din Gorj premiați de Guvern

Dumitru Călugăru in 2013 la Moscova(primul din dreapta)

Călugăru Dumitru de la Colegiul Național ”Tudor Vladimirescu”, Dumbravă Georgiana Amelia de la Colegiul Naţional „Ecaterina Teodoroiu” şi Firuţi Nicuşor Alexandru de la Colegiul Naţional „George Coşbuc” din Motru sunt cei trei absolvenți de liceu din Gorj care vor fi premiați de guvern cu 3000 lei pentru că au obținut media 10 la Bacalaureat.

Un număr de 88 de absolvenți de liceu care au obținut media 10 la examenul de Bacalaureat, sesiunea iunie-iulie 2015 vor beneficia de câte un stimulent financiar în valoare de 3000 de lei, iar cei  457 de absolvenți de clasa a VIII a  promoția 2015, care au obținut media 10 la Evaluarea Națională vor primi câte un stimulent financiar în valoare de 1000 de lei.
Sumele necesare acordării stimulentelor financiare se alocă din bugetul aprobat pe anul 2015 Ministerului Educației și Cercetării Științifice
Identificarea și susținerea copiilor și tinerilor capabili de performanțe școlare înalte reprezintă o parte integrată a politicilor educaționale promovate de Ministerul Educației și Cercetării Științifice.