Trei absolvenți de Bacalaureat din Gorj premiați de Guvern


 Dumitru Călugăru in 2013 la Moscova(primul din dreapta)

Dumitru Călugăru in 2013 la Moscova(primul din dreapta)

Călugăru Dumitru de la Colegiul Național ”Tudor Vladimirescu”, Dumbravă Georgiana Amelia de la Colegiul Naţional „Ecaterina Teodoroiu” şi Firuţi Nicuşor Alexandru de la Colegiul Naţional „George Coşbuc” din Motru sunt cei trei absolvenți de liceu din Gorj care vor fi premiați de guvern cu 3000 lei pentru că au obținut media 10 la Bacalaureat.

Un număr de 88 de absolvenți de liceu care au obținut media 10 la examenul de Bacalaureat, sesiunea iunie-iulie 2015 vor beneficia de câte un stimulent financiar în valoare de 3000 de lei, iar cei  457 de absolvenți de clasa a VIII a  promoția 2015, care au obținut media 10 la Evaluarea Națională vor primi câte un stimulent financiar în valoare de 1000 de lei.
Sumele necesare acordării stimulentelor financiare se alocă din bugetul aprobat pe anul 2015 Ministerului Educației și Cercetării Științifice
Identificarea și susținerea copiilor și tinerilor capabili de performanțe școlare înalte reprezintă o parte integrată a politicilor educaționale promovate de Ministerul Educației și Cercetării Științifice.

 

Reclame

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.