Tabăra de cercetare etnofolclorică la ora primelor concluzii


1 DSC01269 1P1670938În perioada 13 – 19 iulie 2015, s-a desfăşurat cea de a X-a ediţie a Taberei de cercetare etnofolclorice „C-tin Brăiloiu”, organizată de Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Gorj. Echipa de cercetare – condusă de Pompiliu Ciolacu etnolog CJCPCT Gorj şi Stelian Florescu referet muzică CJCPCT Gorj, din componenţa făcând parte prof. dr. Corina Mihăescu, cercetător ştiinţific la Institutul Naţional al Patrimoniului, Departamentul Patrimoniului Cultural Imaterial, Ion Popescu Brădiceni, prof, univ, UCB Tg.-Jiu, Cristina Ciolacu, profesor Palatul Copiilor Tg-Jiu, Dan Popescu, sociolog CJCPCT Gorj, Viorel Surdoiu, inspector de specialitate CJCPCT Gorj.

 

Potrivit informațiilor oferite anterior cititorilor noștrii, zona care a făcut obiectul cercetării a fost  Sudul Gorjului, adică comunele:Brăneşti, Ţânţăreni, Aninoasa, Săuleşti, Plopşoru, Urdari, Fărcăşeşti, Bâlteni,Material redus de investigat, din cauza slabei manifestări a factorului tradiţional reflectat prin obiceiuri, meşteşuguri, arhitectură. Au fost inventariate şi arhivate fotografic şi video costume populare, arhitectură ţărănească, biserici vechi (monumente de patrimoniu) sau construite mai recent, obiceiuri şi ritualuri specifice comunelor componente zonei de Sud a judeţului, pe valea Jiului, începând de la comuna Bâlteni, până la Ţânţăreni, la graniţa cu Doljul.

Potrivit lui Viorel Surdoiu, inspector de specialitate CJCPCT Gorj,  în urma efectuării cercetării în comunele enumerate, rezultatele se prezintă astfel: au fost completate 55 de chestionare; 4 fişe de creator: sculptură în lemn/cruci (Sterpoaia); postăvar (Văleni); crucer (Ceplea);rogojinier (Ţânţăreni); 8 fişe culturale ale localităţilor; aproximativ 200 de minute înregistrare video;  Sute de fotografii.

 

 

 

Reclame

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.