Dumitru Călugăru, medalie de aur la Olimpiada Internațională de Chimie de la Baku

Dumitru Călugăru in 2013 la Moscova(primul din dreapta)

Elevul gorjean cu cele mai multe reușite internaționale din ultimii ani, Dumitru Călugăru, a reușit o nouă performanță de răsunet, medalie de aur la a 47-a ediţie a Olimpiadei Internaţionale de Chimie, desfăşurată în perioada 20 – 29 iulie 2015, la Baku (Azerbaijan). Din nefericire, este ultima performanță pentru învățământul preuniversitar românesc, acesta fiind din toamnă student al unei prestigioase universități străine.

Două medalii de aur, o medalie de argint şi o medalie de bronz reprezintă bilanţul participării româneşti la a 47-a ediţie a Olimpiadei Internaţionale de Chimie, desfăşurată în perioada 20 – 29 iulie, la Baku (Azerbaijan). Cu acest rezultat, echipa României s-a clasat pe locul I in Europa şi pe locul 6 în lume, într-un clasament neoficial al ţărilor participante la Olimpiada Internaţională de Chimie (79), după cum informează Ministerul Educației.

Medaliile de aur au fost adjudecate de Dumitru Călugăru (clasa a XII-a/Colegiul Naţional „Tudor Vladimirescu” din Târgu Jiu), laureat cu argint la ultimele două ediţii, şi Andrei Iliescu (clasa a XII-a/Liceul Internaţional de Informatică din Bucureşti). Punctajele realizate le-au permis celor doi olimpici clasarea în primele 10 locuri ale concursului. Gorjeanul apare deja de anul trecut într-un top al speranțelor științifice la nivel mondial, singurul român cu această clasare neoficială.

Medalia de argint a fost obţinută de Paul Haidu-Gerea (clasa a X-a/Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân” din Constanţa), iar medalia de bronz a intrat în posesia lui Vlad Mihai Mandric (clasa a XII-a/Colegiul Naţional „Sfântul Sava” din Bucureşti), premiat şi la ediţia de anul trecut (argint).

Reamintim că trei din componenţii lotului prezent la Baku – Dumitru Călugăru, Andrei Iliescu şi Paul Haidu-Gerea – şi-au adăugat în palmares distincţii de cel mai înalt nivel (medalii de aur şi argint) şi la Olimpiada Internaţională de Chimie „D. Mendeleev” din primăvara acestui an, după cum a relatat ȘCOALA GORJEANĂ la momentul respectiv.