Corigențe la clasa a VIII-a


 

DSC00050Sesiunea de corigenţe destinată elevilor de clasa a VIII-a se desfășoară în perioada 17- 19 august 2015.

Potrivit Calendarului de desfăşurare a examenelor de corigenţă, stabilit de Ministerul Educaţiei şi Cercetării Ştiinţifice, perioada de desfăşurare a sesiunii destinată elevilor de clasa a VIII-a este 17 – 19 august. Elevii din clasa a VIII-a, care vor susţine şi promova examenul de corigenţă, se vor putea înscrie la admiterea în clasa a IX-a, pe locurile rămase libere, în a treia etapă de admitere în învăţământul liceal, respectiv a doua sau a treia etapă de admitere în învăţământul profesional.

În perioada 4 – 5 august au susţinut examenele de corigenţă elevii din clasele terminale de liceu, stagii de pregătire practică sau învăţământ profesional, iar în perioada 28 august – 4 septembrie îşi vor da corigenţele cei din clasele primare, gimnaziale şi liceale (altele decât cele terminale), precum şi cei din şcolile postliceale şi de maiştri. Elevii corigenţi din clasele terminale de gimnaziu, de liceu, din învăţământul profesional şi cei care au parcurs stagiile de pregătire practică, care nu pot participa la sesiunea de corigenţe stabilită pentru aceste clase în perioada 17 – 19 august, respectiv 4 – 5 august, se pot înscrie la sesiunea generală de corigenţe, din perioada 28 august – 4 septembrie. Cei care au participat însă la primele două sesiuni de corigenţe şi nu au reuşit să promoveze, vor fi declaraţi repetenţi şi nu vor mai avea dreptul să se prezinte la sesiunea din perioada 28 august – 4 septembrie.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.