Alte 26 de microbuze pentru școlile Gorjului


microbuze-scolareGuvernul a aprobat repartizarea de microbuze pentru elevii a 26 de localități gorjene, din mediul urban și rural. Astfel, ordinului emis de către Ministerul Dezvoltării Regionale și Administrației Publice și de Ministerul Educației și Cercetării Științifice prevede microbuze pentru localitățile din mediul rural, dar şi urban.

Guvernul României a aprobat repartizarea unor microbuze pentru elevii a 26 de localități gorjene, din mediul urban și rural. Astfel, microbuzele vor fi repartizate în localitățile Arcani, Brănești, Bumbești-Pitic, Căpreni, Dănești, Drăgotești, Drăguțești, Fărcășești, Godinești, Hurezani, Jupânești, Licurici, Logrești, Mătăsari, Padeș, Peștișani, Samarinești, Țânțăreni, Telești, Urdari, Vladimir, Turburea și pentru municipiul Târgu Jiu și orașele Bumbești-Jiu, Novaci, Țicleni și Turceni. Microbuzele distribuite vor fi utilizate pentru transportul elevilor din mediul rural către școli și către centre școlare de educație incluzivă. Aceste maşini destinate elevilor navetişti erau aşteptate încă de anul trecut, după cum anunța senatorul gorjean, Mihnea Costoiu, în campania electorală. În total, la nivel naţional, 903 microbuze școlare și două autocare destinate transportului elevilor, vor fi distribuite în perioada imediat următoare în diferite localități din țară.

Mai reținem că în luna mai 2015 Gorjul a mai primit 5 microbuze pentru transport elevi.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.