Ion Ișfan la ȘCOALA GORJEANĂ: ”Prioritatea noului an școlar este eliminarea analfabetismului”

Emisiune IsfanInspectorul școlar general al județului Gorj, Ion Ișfan, a fost invitatul din această săptămână al lui Cornel Șomâcu la emisiunea ȘCOALA GORJEANĂ pe N-SAT TV. Emisiunea a avut drept obiectiv identificarea priorităților și noutăților pentru anul școlar 2015-2016, mai ales că premierul Victor Ponta a deschis noul an școlar tot în Gorj.

Profesorul Ion Ișfan a anunțat, pe lângă alte priorități legate de pregătirea pentru examenele naționale, o atenție sporită pentru elevii de învățământ primar cu deficiențe de citit și socotit. ”O să încerc să ajung în fiecare școală, dacă un singur elev se află în această situație de analfabetism aceasta trebuie eradicată. Colegii învățători trebuie să înțeleagă că trebuie dată o atenție sporită și celor care nu fac față rigorilor din diverse motive, nu putem duce mai departe analfabeți. Cu muncă și dăruire se pot corecta multe lucruri, unii elevi fac performanță iar pentru alții este o performanță să învețe să scrie și să citească corect sau să socotească”.