Profesorii din Săcelu au rămas fără salarii din cauza consilierilor locali


constantin-huicaProfesorii din Săcelu așteaptă încă salariile pe luna ianuarie după ce consilierii locali au blocat votarea bugetului. Practic toți bugetarii din această comună, angajații Primăriei și profesorii, sunt obligați să aștepte după ”toanele” unor consilieri PNL. Profesorii au cerut ajutor atât la Prefectură cât și la ISJ Gorj.

Constantin Huică, liderul USLI Gorj, a declarat pentru ȘCOALA GORJEANĂ: „Este o situaţie dificilă pe care o au de înfruntat   cadrele didactice din Școala Săcelu. Dumnealor nu sunt mulţi, a scăzut populaţia şcolară. Cu toate acestea, din cauza luptelor politice dintre consilieri, nu a fost votat bugetul, iar cadrele didactice nu pot să îşi ia salariile. Să nu uităm că sunt mulţi care au rate la bancă şi au copii şi alte cheltuieli, ca toată lumea. Poate şi navetă. Trebuie să achite la termen, ei intră la ore şi trebuie să îşi primească banii. Am trimis o adresă Inspectoratului Şcolar Judeţean Gorj şi Prefecturii Gorj prin care solicităm intervenţia pentru a se soluţiona această problemă. Trebuie să intervină. Bugetul este aprobat. Sperăm ca în zilele următoare să se facă ceva cu primirea salariilor pentru profesorii de la Săcelu, pentru că nu se va putea continua astfel, din cauza unor dispute politice care nu îşi au locul în administraţie şi chiar profesorii nu au nicio vină în această situaţie. Ei au prestat activitatea şi trebuie să îşi încaseze salariile. Nu avem semnale că ar mai fi probleme şi în alte localităţi, legat de plata salariilor”.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.