ZIUA PORȚILOR DESCHISE în școlile Gorjului


PregatitoarePreșcolarii  ce din toamnă urmează să devină elevi în clasa pregătitoare  au, sâmbătă, ocazia de a vizita clasele în care vor învăța în următorii cinci ani și de a-și cunoaște dascălii. Decizia stabilirii acestei zile a aparținut ISJ Gorj.

Sâmbătă, 27 februarie, școlile  din întreg județul vor organiza Ziua Porților Deschise pentru a le oferi viitorilor lor elevi și părinților acestora ocazia de a se familiariza cu sălile de clasă și cu dascălii ce le vor îndruma pașii în primii ani de școală. Acțiunea este prevăzută în calendarul înscrierii în învățământul primar pentru anul școlar 2016 – 2017, unitățile de învățământ având termen până la 3 martie să organizeze această Zi a Porților Deschise. În general, școlile preferă să organizeze această acțiune sâmbătă, deoarece pe 29 februarie va fi dat startul primei etape de înscriere în învățământul primar, etapă ce se va încheia pe 18 martie. Cea de-a doua etapă de înscriere în clasa 0 se va desfășura în perioada 30 martie – 8 aprilie.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.