Gorjeanul Mihnea Costoiu reales rector la Politehnica București


 

UCB aziSenatorul de Gorj Mihnea Costoiu a fost reales rector al Universităţii Politehnica din Bucureşti, pentru al doilea mandat consecutiv, informează un comunicat de presă al instituţiei de învăţământ superior. În favoarea lui Costoiu au fost înregistrate 994 de voturi (84,31%) din numărul total de 1.179 valabil exprimate.

„S-au prezentat la vot 1.179 de alegători, din totalul de 1.399 de persoane înscrise pe listele de vot, reprezentând 84,27%. Mihnea-Cosmin Costoiu a fost declarat câştigător din primul tur, întrunind majoritatea simplă a voturilor valabil exprimate”, precizează comunicatul UPB.

Mihnea Costoiu a fost ales rector al Universității Politehnica din București în martie 2012, însă în decembrie 2012 a fost numit ministru delegat pentru Învățământ Superior, Cercetare Științifică și Dezvoltare Tehnologică în Guvernele Ponta II si Ponta III, funcție deținută până în decembrie 2014.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.