Cadrele didactice primesc prin Legea salarizării bugetarilor praful de pe tobă


Huica nouDacă pentru fostul Guvern Sănătatea și Educația au fost domenii de referință, chiar și prin fapte dacă ne gândim la măririle salariale din anul trecut și la efortul bugetar pentru achitarea restanțelor câștigate de dascăli în instanțe, tehnocrații lovesc tocmai în aceste sectoare. După ce plata restanțelor în 2016 a fost blocată, zilele acestea a fost publicat proiectul Legii Salarizării Bugetarilor unde cadrele didactice primesc 13% în patru ani. Un dascăl român va fi în 2020 cel mai slab plătit din Uniunea Europeană.

După ce personalul din învatamant a beneficiat in 2015 de creșteri salariale de 25%, noua lege a salarizarii  aduce  o crestere de 13% în patru ani pentru cadrele didactice. Actualul Guvern are grijă de toate celelalte sectoare, în unele sectoare se merge până la 43%, în timp ce Sănătatea și Educația se întorc la vechiul statut, semn că România nu trebuie să aibă nici oameni sănătoși și nici școliți.

Reacția sindicatelor din Educație va fi una pe măsură, mai ales că fostul Guvern promitea dublarea salariilor în Educație până în 2018  iar actualul Guvern oferă 13% până în 2020 și a luat deja câteva măsuri total nepopulare:

-salarizarea demnitarilor în avans față de aplicarea Legii pentru salarizarea bugetarilor

-achiziționarea unei flotile aeriene pentru Președinție și Guvern

-schimbarea mașinilor de la Guvern și alte instituții publice cu cele de brand internațional ș.a.

 

 

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.