ZILELE CJRAE GORJ, 20-22 aprilie 2016


CJRAE GorjReuniunea specialiştilor din cadrul CJRAE Gorj este un bun prilej pentru  prezentarea, dezbaterea şi diseminarea informaţiilor specifice consilierii psihopedagogice, logopediei, punctului de documentare, medierii şcolare şi asistenței sociale, pentru cunoaşterea preocupărilor şi realizărilor acestora în domeniul tematicii abordate şi pentru iniţierea de noi contacte între participanți. În demersul de implementare a unui învăţământ modern şi eficient, schimbul real de idei, experienţe şi rezultate este esenţial pentru creşterea calităţii serviciilor oferite şi a eficienţei profesionale.

 CJRAE GORJ-resursă semnificativă a sistemului educațional, ediția a V-a

Potrivit profesorului Ion Elena, directorul CJRAE Gorj, simpozionul are drept scop conştientizarea rolului fiecărei categorii de specialişti din CJRAE (profesori consilieri, profesori logopezi, documentarişti, mediatori şcolari, asistenţi sociali), ca resursă semnificativă pentru sistemul educaţional din România şi responsabilizarea acestora în vederea desfăşurării unei activităţi educative de calitate.

Simpozionul se adresează tuturor specialiștilor CJRAE, valorificându-se, astfel, experiența acestora (profesori consilieri școlari, profesori logopezi, documentarişti, mediatori şcolari și asistenți sociali) prin susținerea de referate și comunicări științifice, modalitatea de prezentare fiind Power Point.

Simpozionul Judeţean „C.J.R.A.E., resursă semnificativă a sistemului educaţional” este iniţiat de către Centrul Judeţean de Resurse şi Asistenţă Educaţională Gorj şi Centrul Judeţean de Asistenţă Educaţională Gorj în vederea sărbătoririi Zilelor CJRAE. Anul acesta, C.J.R.A.E. Gorj a aniversat, la 20 februarie 2016, 10 ani de la înfiinţare, cu acest prilej fiind organizate activităţi tematice specifice.

La simpozion sunt invitaţi să participe profesori consilieri şcolari, profesori logopezi din unităţile de învăţământ preuniversitar, documentarişti, asistenţi sociali şi mediatori şcolari din structurile CJRAE. Aceştia vor avea prilejul să se cunoască între ei, să dezbată teme de actualitate pentru domeniile de activitate specifice şi să disemineze exemple de bune practici.

  1. La simpozion pot participa profesorii consilieri şcolari din cabinetele de asistenţă psihopedagogică din unităţile de învăţământ preuniversitar şi din centrele judeţene de asistenţă psihopedagogică, profesorii logopezi din cabinetele logopedice interşcolare, documentariştii, asistenţii sociali şi mediatorii şcolari din cadrul centrelor judeţene de resurse şi asistenţă educaţională;
  2. Drept de participare la simpozion au doar cadrele didactice şi didactice auxiliare care se înscriu prin completarea Fişei de înscriere până la data de 15 aprilie 2016;
  3. Lucrarea poate avea maxim doi autori, caz în care, fiecare autor completează Fişa de înscriere.

 

 

 

 

 

 

 

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.