Concurs Județean de Muzică Ușoară și Folk la Târgu-Jiu


Muzeu 3Sala Cercului Militar din Târgu-Jiu a găzduit sâmbătă, 8 aprilie 2016,  Concursul Județean de Muzică Ușoară și Folk organizat de Palatul Copiilor Târgu-Jiu. Competiția a fost o reușită, cei mai talentați elevi au plecat acasă cu premii.

 Concursul s-a desfășurat pe mai multe categorii de vârstă, așa că pe scenă au urcat de la preșcolarii de 4 ani până la adolescenți. Fiecare dintre aceștia, fie singuri, fie ca membru al unei formații, au încercat să impresioneze juriul cu talentul său muzical și să arate că merită să primească un premiu. La categoria 4-7 ani, Premiul I a revenit Alexiei Diaconescu, de la Clubul Copiilor Rovinari, Premiul II Raisei Vâlceanu, tot de la Clubul Copiilor Rovinari, iar Premiul III Dariei Ciortan, de asemenea, de la Clubul Copiilor Rovinari. La aceeași categorie au primit mențiuni Ghișă Elena, Strîmbu Roberta, Turburean Sofia, Balaci Loredana și Cheana Andreea Anamaria, toate eleve al Clubului Copiilor Rovinari.

La categoria 8-9 ani, pe primul loc s-a clasat Bertha Adriana (Palatul Copiilor Târgu-Jiu), pe locul II Jucan Raluca Nicoleta (Palatul Copiilor Târgu-Jiu) și pe locul III Gherghițoaia Ana Maria (Clubul Copiilor Rovinari). La această categorie au primit mențiuni: Vulpe Crina (Clubul Copiilor Rovinari), Bolborea Daria (Clubul Copiilor Rovinari), Bălașa Ionela (Clubul Copiilor Rovinari), Barbonia Maria Alexandra (Clubul Copiilor Rovinari), Mărăcine Andreea (Clubul Copiilor Rovinari) și Sfia Alexia Alexandra (Palatul Copiilor  Târgu-Jiu).

La următoarea categorie de concurs, 10-11 ani, au fost acordate două premii I, ce au revenit Mirunei Niculescu, de la Palatul Copiilor Târgu-Jiu, și Soranei Vasile Popescu, de la Clubul Copiilor Târgu-Cărbunești, și trei premii II, adjudecate de Anghel Daria Antonia (Palatul Copiilor Târgu-Jiu), Mogoșanu Angela (Palatul Copiilor Târgu-Jiu) și Tivig Ana Maria (Palatul Copiilor Târgu-Jiu).

A mai fost acordat și un Premiu III, ce a revenit Luanei Lavinia Popescu, de la Palatul Copiilor Târgu-Jiu. La categoria 12-15 ani, mențiune a primit Calotă Ștefania (Clubul Copiilor Bumbești Jiu), Premiul III a revenit Dianei Cernea (Clubul Copiilor Rovinari), Premiul II Andradei Burlan (Clubul Copiilor Rovinari, iar Premiul I Elvirei Bolovan (Palatul Copiilor Târgu-Jiu).Premiul I au mai primit formațiile Prichindeii (Clubul Copiilor Rovinari), Girls Rock (Clubul Copiilor Bumbești Jiu), Fire Rock (Clubul Copiilor Bumbești Jiu), Anisia (Clubul Copiilor Bumbești Jiu), GodsOfHell (Clubul Copiilor Bumbești Jiu), Ștrengărițele (Clubul Copiilor Rovinari), Anca și Ana Coleșin (Clubul Copiilor Rovinari), Ciobanu Iasmina și Carlescu Alexandra (Clubul Copiilor Rovinari), Muguri de cântec (Clubul Copiilor Rovinari), Alex Ciobotea și Denis Covei, dar și Ștefănescu Anely. Informațiile ne-au fost oferite de prof. Pompiliu Ciolacu, directorul Palatului Copiilor Târgu-Jiu.

 

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.