Lotul Gorjului la Olimpiada Naţională de Istorie s-a întors cu premii


lotul gorjeanÎn perioada 18-21 aprilie 2016 a avut loc etapa națională a Olimpiadei de Istorie. Gazda acestei importante competiții a celor care iubesc cea mai frumoasă dintre discipline,  a fost orașul Brăila. Gorjul a fost reprezentat de cinci eleve, trei dintre acestea înregistrând rezultate meritorii.

 

Potrivit domnului profesor Dănuţ Lupulescu, profesorul coordonator al lotului de la Gorj, elevii gorjeni au înregistrat rezultate meritorii la Brăila.Programul olimpiadei a fost unul diversificat ce a inclus alături de proba scrisă și vizitarea celor mai importante obiective istorice ale Brăilei, precum și o excursie la Arhiepiscopia Dunării de Jos din Galați și Centrul de vizitare a Parcului Național Munții Măcinului din localitatea Greci, judetul Tulcea.

Județul Gorj a fost reprezentat de cinci elevi: Moța Theona (clasa a VIII, Școala Gimnazială „Alexandru Stefulescu” Târgu-Jiu, profesor Popescu Aurel), Burlica Ștefania (clasa a IX-a, Colegiul Național „Tudor Vladimirescu” Târgu-Jiu, profesor Mărăcine Claudiu), Ghinoiu Claudia-Iuliana (clasa a X-a, Colegiul Național „Ecaterina Teodoroiu” Târgu-Jiu, profesor Peptan Adriana), Breazu Emilia Loredana (clasa a XI-a, Colegiul „Mihai Viteazul” Bumbești-Jiu, profesor Lupulescu Dănuț) și Popescu Monica –Elena (clasa a XII-a , Colegiul National „Spiru Haret” Targu-Jiu, profesor Ciobanu Cristian). Rezultatele gorjenilor au fost următoarele:  Moța Theona (clasa a VIII-a, Șc. Gen. Alexandru Ștefulescu Târgu-Jiu)-premiul II , Burlica Ștefania (clasa a IX-a, CNTV)-mențiune și Breazu Emilia Loredana (clasa a XI-a, CMV Bumbești-Jiu)-mențiune. Felicitări tuturor elevilor pentru rezultatele obținute!

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.