Patru licee din Gorj au câştigat Concursul EUROSCOLA

MagheruPatru licee din Gorj-Colegiul Naţional „Spiru Haret”, Colegiul Naţional „Ecaterina Teodoroiu”, Colegiul Tehnic „General Gheorghe Magheru” şi Colegiul Tehnic Motru-au câştigat ediţia din acest an a Concursului Naţional EUROSCOLA. Trei dintre acestea-CNET, CTGGM şi CTM-vor merge în toamnă la Bruxelles, elevii de la CNSH sunt privaţi de acest drept deoarece sunt câştigători la două ediţii consecutive.

La concursul național Euroscola pot participa elevii claselor IX – XI. Fiecare liceu participant poate fi reprezentat de o echipă formată din cel mult 24 de elevi și 2 profesori coordonatori. Grupurile de elevi pot proveni dintr-o clasă sau din diferite clase ale aceluiași liceu. Un liceu poate participa la concurs cu o singură echipă. Un liceu nu poate participa doi ani la rând la Ziua Euroscola de la Strasbourg. În schimb, un liceu poate participa în fiecare an la concursul național.

Pentru participarea la concursul național, liceele vor primi o diplomă de participare și, dacă vor fi invitate la Ziua Euroscola, vor primi un certificat de participare la programul Euroscola de la Strasbourg.

La evenimentele Ziua Euroscola organizate la Strasbourg în anul 2016, pot participa echipele de elevi care s-au clasat pe primele locuri la concursul național Euroscola în anul 2015 şi care nu au mai participat la nici o sesiune a evenimentului Ziua Euroscola în anul 2015 la Strasbourg. Numărul echipelor clasate pe primele locuri este dat de numărul evenimentelor planificate la Strasbourg în cadrul programului Ziua Euroscola în cursul anului 2016.

În luna octombrie 2016 vor ajunge la Strasbourg atât reprezentanţii CNET(7 octombrie 2016) cât şi elevii şi profesorii din „Magheru”(13 octombrie 2016) şi reprezentanţii Colegiului Tehnic Motru(16 decembrie 2016).

Completează mai jos detaliile despre tine sau dă clic pe un icon pentru autentificare: