19 elevi vor reprezenta Gorjul în faza naţională a Concursului „Tinere Condeie”


 

Proiect 6Concursul Naţional ”Tinere Condeie”,  se adresează elevilor din clasele VII-XII. Ediţia din acest an, faza judeţeană,  a fost  găzduită de sediul ISJ Gorj. 

Elevii s-au putut înscrie la următoarele secțiuni literare:
1. Poezie – intră în concurs un grupaj de 5-10 creații
2. Proză– trei schițe de 1-3 pagini, o nuvelă de maxim 10 pagini sau un fragment de maximum 10 pagini de roman (însoțit de o succintă povestire a întregii acțiuni) ori 2-3 file de jurnal – reportaj.
3. Dramaturgie – o piesă scurtă de teatru sau 2-3 scene dintr-o creație dramatică mai amplă, însoțite de o scurtă rezumare a întregii piese
4. Eseistică – două –trei eseuri cu opinii personale (maxim 4 pagini/ eseu).

În urma evaluării s-au stabilit următorii concurenţi pentru faza naţională:

  1. Poezie:

I Trufelea Raluca, clasa a VII-a, Şcoala Gimnazială „Constantin Săvoiu” Tg.Jiu, profesor coordonator  Panduru Corina ;

I Ungureanu Andreea, clasa a X-a, Colegiul Naţional „Spiru Haret” Tg.Jiu, profesor coordonator Cioabă Cristina;

II Sburdea Ionela, clasa a X-a, Colegiul Naţional „Spiru Haret” Tg.Jiu, profesor coordonator Trifan Olivia;

II Assad-Magherescu Daniel, clasa a VIII-a, Şcoala Gimnazială „Constantin Săvoiu” Tg.Jiu.

III Dobre Teodora, clasa a XI-a, Colegiul Naţional „Ecaterina Teodoroiu” Tg.Jiu.

  1. Proză:

I Para Bianca, clasa a X-a,Colegiul Naţional „Ecaterina Teodoroiu” Tg.Jiu.

II Cojocaru Ionela, clasa a XII-aC,Colegiul Naţional „Spiru Haret” Tg.Jiu, profesor coordonator Dima Luminiţa;

III Neagoe Mihai, clasa a X-a, Colegiul Tehnic „General Gheorghe Magheru” Tg.Jiu, profesor coordonator Verdeş Maria Rocselana;

I Simescu Andrada, clasa a VII-a, Şcoala Gimnazială „Alexandru Ştefulescu” Tg.Jiu, profesor coordonator Manta Geanina;

II Racoviţă Oana Maria, clasa a VII-a, Şcoala Gimnazială „Ion Grigoroiu”Leleşti, profesor coordonator Sichitiu Aura Maria;

 

 

  1. Dramaturgie:

 I Brînzan Elena-Alexandra, clasa a VII-a, Şcoala Gimnazială Bumbeşti Jiu, profesor coordonator Săvescu Adriana;

I Cojocaru Ionela, clasa a XII-a, Colegiul Naţional „Spiru Haret” Tg.Jiu, profesor coordonator Dima Luminiţa;

II Miulescu Eugenia Mihaela, clasa a X-a, Colegiul Tehnic „General Gheorghe Magheru” Tg.Jiu, profesor coordonator Verdeş Maria Rocselana;

III Palaghiciuc Mădălina, clasa a X-a, Colegiul Tehnic „General Gheorghe Magheru” Tg.Jiu, profesor coordonator Verdeş Maria Rocselana;

  1. Eseistică:

                 I Roşca Ruxandra, clasa a VIII-a, Şcoala Gimnazială Nr.3 Rovinari, profesor coordonator Adam Delia;

  I Pîrvulescu Teodora, clasa a XI-a, Colegiul Naţional „Ecaterina Teodoroiu” Tg.Jiu.

II Tudorescu Roxana, clasa a VIII-a, Şcoala Gimnazială „Alexandru Ştefulescu” Tg.Jiu, profesor coordonator Frîntu Maria;

II Cosma Iulia Miruna, clasa a IX-a, Colegiul Naţional „Spiru Haret” Tg.Jiu, profesor coordonator Popescu Georgeta;

III Dobromir Maria Bianca, clasa a IX-a, Colegiul Naţional „Ecaterina Teodoroiu” Tg.Jiu.

 

 

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile despre tine sau dă clic pe un icon pentru autentificare:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare / Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Google+

Comentezi folosind contul tău Google+. Dezautentificare / Schimbă )

Conectare la %s