Lansare volum de poezii la Şcoala Gimnazială „Constantin Săvoiu” din Tg-Jiu


 


Coperta Lansare carte2016-2 002

Vineri, 20 mai 2016, a avut loc, la Sala de Consiliu a Şcolii Gimnaziale „Constantin Săvoiu” din Tg-Jiu, lansarea volumului de poezii „Gândurile copilăriei” al elevului Assad-Magherescu Daniel. Daniel este elev în clasa a VIII-a E, în cadrul acestei şcoli, şi s-a remarcat, în ultimii ani, prin pasiunea pe care o are pentru poezie. Acest volum este unul de debut şi a fost publicat la începutul acestui an la Editura Sitech din Craiova.

Daniel a participat la numeroase concursuri de poezie, la care a obţinut premii pentru creaţie literară. Printre acestea se numără Concursul „Tinere Condeie”, organizat de Ministerul Educaţiei Naţionale şi Cercetării Ştiinţifice şi Inspectoratul Şcolar Judeţean Gorj, la care a obţinut locul I la etapa judeţeană în anul 2014 şi locul II la acelaşi concurs în anul 2015.

Temele abordate de tânărul poet sunt din cele mai variate, însă este preocupat în special de natură şi de frumuseţile acestea, descriind cu mult har diverse întâmplări, fapte, locuri, pe care le-a trăit sau le-a cules de la cei din jur.

La evenimentul de lansare a volumului „Gândurile copilăriei” au participat cadre didactice şi elevi ai şcolii, evenimentul fiind organizat în cadrul Zilelor Şcolii Gimnaziale „Constantin Săvoiu”. În cadrul lansării acestui volum, profesorii au prezentat recenzii referitoare la poezii, iar colegii lui Daniel au susţinut un moment artistic de recitare de poezii din volumul tânărului autor.

Cerul la apus

Rând pe rând se-nchină cerul

În al murmurilor glas,

Selenare şi boeme

Curg şuvoaie pe obraz.

 

Ne-nţeles un tril se aude

De departe, din văzduh,

Este cerul cu-al lui stele

Ce dezmiardă la apus.

 

Norii grei acum se lasă

Trec încet-încet, agale,

De nimic lor nu le pasă

Parc-ar fi un cânt de jale.

 

Un senin din depărtare

Doar acum se întrevede,

Este cerul cu-a lui boare

E un cer făr’ de pereche.

 

 

 

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.