SIMPOZIONUL ȘI CONCURSUL „UNIVERSUL, ARTA, ŞTIINŢA ŞI TEHNOLOGIA” la COLEGIUL TEHNIC NR 2


20160530_125734 20160530_131438În data de 30 mai 2016 la Colegiul Tehnic Nr. 2 Tg-Jiu s-a desfășurat SIMPOZIONUL ȘI CONCURSUL „UNIVERSUL, ARTA, ŞTIINŢA ŞI TEHNOLOGIA”, activitatea principală a proiectului regional ȘTIINȚĂ ȘI TEHNOLOGIE, proiect cuprins în CAERI 2016.Școlile organizatoare, Colegiul Tehnic Nr. 2, Târgu Jiu și Liceul De Arte Constantin Brăiloiu Tg-Jiu au beneficiat de sprijinul instituțiilor partenere din județ și din țară: Inspectoratul Şcolar Judeţean Gorj, Casa Corpului Didactic Gorj, Colegiul Tehnic „Costin D. Neniţescu” Piteşti – Argeş, Colegiul Tehnic Costin D. Neniţescu, Craiova – Dolj, Colegiul Tehnic „Mihai Viteazu” Vulcan – Hunedoara, Liceul „Constantin Brâncoveanu” Horezu – Vâlcea.
Simpozionul și concursul s-a desfășurat pe două secțiuni:
I. SIMPOZION REGIONAL- adresat cadrelor didactice
Secţiunile simpozionului:
• Pagini de carte – referat ştiinţific;
• Teoria instruirii. Aspecte metodice ale formării competenţelor elevilor – lucrare metodică;
• Proiecte extracurriculare – referat sau ppt.

II. CONCURS REGIONAL
„UNIVERSUL, ARTA, ŞTIINŢA ŞI TEHNOLOGIA”- adresat elevilor din clasele V-VIII de la școlile partenere, precum și la alte școli din județ și din țară.
Secțiunile concursului:
1. SECŢIUNEA TEORETICĂ- concurs pe echipaje-3-5 elevii- elevii vor răspunde la întrebări selectate din bibliografia concursului.
2. SECŢIUNEA PRACTICĂ- prezentare de lucrări practice realizate de grupe de elevi în cadrul proiectului, pe un domeniu tehnic, liber ales, precum și lucrări de artă plastică inspirate din tematica proiectului (picturi, desene, minisculpturi, prezentări ppt, etc).

Reclame

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.