3700 de candidați la Bacalaureat în Gorj


DSC00030Hotărât lucru, Bacalaureatul nu constituie o atracție pentru absolvenții de liceu din Gorj sau situația lor școlară nu le permite să susțină acum examenul de Bacalaureat. Circa 3700 de elevi gorjeni s-au înscris pentru susţinerea examenului de bacalaureat în sesiunea iunie-iulie 2016. Potrivit reprezentanților Inspectoratului Școlar Județean, în Gorj au fost înființate 12 centre de examen și trei centre de evaluare zonală.

Examenul de bacalaureat din acest an va fi susţinut în perioada 13 iunie – 8 iulie, iar absolvenţii de liceu vor avea până în 1 iulie probele orale şi de competenţe digitate, iar din 4 iulie vor fi probele scrise, rezultatele finale urmând să fie afişate în 16 iulie.

A doua sesiune a examenului de bacalaureat din 2016 va avea loc în perioada august-septembrie, înscrierile fiind programate din 18 până în 22 iulie.

Sesiunea iunie – iulie a examenului de Bacalaureat se va desfășura în douăsprezece centre de examen din județ, aceleași ca și cele din vara anului trecut: Colegiul Tehnic „Ion Mincu” Târgu-Jiu, Şcoala Gimnazială „Constantin Brâncuşi” Târgu Jiu, Colegiul Comercial „Virgil Madgearu” Târgu-Jiu, Colegiul Naţional „Ecaterina Teodoroiu” Târgu-Jiu, Colegiul Naţional „Spiru Haret” din Târgu-Jiu, Colegiul Naţional „George Coşbuc” Motru, Colegiul Tehnic Nr. 2 Târgu-Jiu, Colegiul Naţional „Tudor Vladimirescu” Târgu-Jiu, Colegiul Tehnic „Henri Coandă” Târgu-Jiu, Liceul Teoretic Novaci, Liceul Tehnologic Turceni și Colegiul Tehnic Motru. Au apărut însă modificări în ceea ce privește centrele de evaluare zonală. Dacă anul trecut, în sesiunea din vară, acestea au fost organizate la Şcoala Gimnazială „Gheorghe Tătărăscu” Târgu-Jiu, Şcoala Gimnazială „Ecaterina Teodoroiu” Târgu-Jiu şi Şcoala Gimnazială „Sfântul Nicolae” Târgu-Jiu, anul acesta IȘJ Gorj a decis ca ele să fie organizate la Liceul de Arte ”Constantin Brăiloiu” Târgu-Jiu, Liceul cu Program Sportiv Târgu-Jiu și Colegiul Tehnic ”General Gheorghe Magheru”.

 

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.