Modificări la examenele de corigență din gimnaziu și liceu


20160530_125734Potrivit unui document transmis  de către Ministerul Educației Naționale și Cercetării Științifice (MENCȘ) inspectoratelor școlare, anul acesta examenele de corigență vor începe pe 2 august și se vor încheia pe 2 septembrie 2016. Examenul de corigență la clasa a VIII-a și-a schimbat calendarul în comparație cu anii precedenți.

Cei care vor susține examenele de corigență, în perioada 2 – 3 august 2016, vor fi elevii din clasele terminale de liceu, stagii de pregătire practică și învățământul profesional. Elevii de clasa a VIII-a își vor da corigențele în perioada 10 – 12 august 2016, urmând ca elevii din învățământul primar, învățământul gimnazial, liceal și profesional, precum și cei din școlile postliceale și de maiștri să susțină aceste examene în perioada 29 august – 2 septembrie 2016. Elevii din clasa a VIII-a, care au susținut și promovat examenul de corigență, se pot înscrie la admiterea în clasa a IX-a, pe locurile rămase libere, în a treia etapă de admitere în învățământul liceal, respectiv în a doua sau în a treia etapă de admitere în învățământul profesional. Elevii corigenți din clasele terminale de gimnaziu, de liceu, din învățământul profesional și cei care au parcurs stagiile de pregătire practică, care s-au prezentat la sesiunea de corigențe pentru aceste clase din perioada 10-12 august 2016, respectiv 2-3 august 2016 și nu au promovat examenul de corigență vor fi declarați corigenți și nu mai au dreptul să se prezinte la sesiunea din 29 august – 2 septembrie. Elevii din clasele terminale de liceu, care au susținut și promovat examenul de corigență, se pot înscrie pentru examenul de bacalaureat, sesiunea de examen august – septembrie, în data de 5 august 2016. Elevii claselor terminale de liceu, ai învățământului profesional și ai stagiilor de pregătire practică, care au promovat examenele de corigență în sesiunea 2-3 august 2016, se pot înscrie la examenul de certificare a competențelor profesionale, sesiunea august 2016.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.