Tabără de cercetare etnofolclorică în șase comune


tabaraCentrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Gorj organizează, în perioada 4-10 iulie, Tabăra de cercetare etnofolclorică „Constantin Brăiloiu”.

Ajunsă la cea de-a XI-a ediţie, tabăra are ca parteneri Institutul Naţional al Patrimoniului, Universitatea „Constantin Brâncuşi”, Ansamblul „Doina Gorjului”, Biblioteca Judeţeană, precum şi primăriile din Berleşti, Logreşti, Roşia de Amaradia, Bustuchin, Scoarţa şi Bumbeşti-Jiu. În cele şase localităţi gorjene amintite o echipă formată din şase specialişti va efectua cercetări şi documentări privind patrimoniul imaterial al zonelor vizate şi va crea o bancă de date și valori reprezentative pentru județ. Se au în vedere: identificarea tradițiilor și obiceiurilor specifice zonei; cercetarea stadiului în care se află acestea; culegere folclor zonal (literar, muzical, coregrafic); cercetarea și evaluarea stadiului în care se află creația interpretativă tradițională: basm, poveste, snoavă, ghicitoare, legendă, orație, bocet, incantație, cântec, dans popular etc.; identificarea meșteșugurilor tradiționale păstrate și/sau practicate; cercetarea, evaluarea și înregistrarea stadiului în care se află în acest moment.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.