Elevi români într-un laborator care luptă împotriva virusului Zika


Magheru port

În perioada 21.06-11.07.2016  10 elevi de la specializarea Tehnician Analize produse alimentare si 10 elevi de la specializarea Tehnician ecolog și protecția calității mediului, din cadrul Colegiului Tehnic ”General Gheorghe Magheru”, își realizeaza stagiul de instruire practica în cadrul  NATIONAL HEALTH IN”TITUTE DOUTOR RICARDO JORGE LISABONA  – INSA, prin proiectul Erasmus + ” Stagiile de practica si cresterea competentelor formatorilor din invatamantul profesional si tehnic, conditii obligatorii ale unui invatamant de calitate”

Acesta este unul dintre cele mai cunoscute instituții de speciliate din lume, recunoscut pentru cercetarile în domeniu, dar și pentru alte, fiind angrenat alături de instituții similare din lume în lupta contra Ebola și a virusului Zika.

Faptul ca elevii de la Colegiul Tehnic General Gheorghe Magheru își realizează stagiul de instruire practică aici, constituie deja o tradiție și se bazeaza pe legaturile stabilite între liceul român, liceul portughez Alcochete și institutul portughez în ultimii  ani cind mai bine de 80 de elevi si profesori  și –au defășurat stagiul de instruire practică aici sau au desfășurat activități de perfecționare în cadrul proiectelor Leonardo da Vinci sau Erasmus +.

Astfel, doar în anul 2016, pe lângă cei 20 de elevi prezenți acum, au mai desfășurat activități de pregătire alți 20 de elevi de la domeniul Electric și domeniul Chimie Industrială în cadrul proiectului Erasmus +  ”Învatamantul profesional – succesul tranzitiei de la scoala la locul de muncă”.

Aici, în cadrul INSA, elevii români, au fost îndrumați de specialiști și cercetători de înaltă ținută, au luat contact cu abordări moderne din domeniul în care se pregătesc să devină specialiști, au învățat să folosescă  aparatură și tehnologie de ultimă generație și mai ales au învățat să-și respecte meseria.

Dacă anul trecut, în urma evaluării, specialișii de la INSA și cei de la liceul Alcochete au remarcat nivelul de pregătire al elevilor romani, interesul manifestat de aceștia dar și nivelul înalt de cunoaștere al limbii engleze, concluzionand că grupa de anul trecut de la domeniul protecției mediului a fost cea mai bună grupă care și a desfășurat activitatea în cadrul institutului, anul acesta a fost rindul elevilor  de la specializarea Tehnician chimist de laborator să lase o bună impresie.

Aceste cooperări reușite, au facut ca în prezent, specialiști din cadrul institutului alături de profesori de la cele două licee să pună bazele unei viitoare colaborări vizind realizarea unui web site de specialitate in limba romana, portugheza si engleză, precum și a unor lucrări de laborator.

În speranța că și elevii care și desfășoară stagiul de practică ne vor reprezenta la aceleși nivel, le urăm acestora mult succes la evalurile din zilele următoare, mai ales că acestea se vor constitui în note la întorcerea acestora în țară, note care se vor trece în catalog și care vor influența media generală a acestora.

 

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.