Noul ministru al Educației și prioritățile lui


mircea-dumitru

Partidul Naţional Liberal priveşte cu încredere numirea lui Mircea Dumitru în funcţia de ministru al Educaţiei, iar acesta trebuie să îşi asume opt priorităţi pentru asigurarea calităţii, gratuităţii şi eticii în sistemul de învăţământ românesc, afirmă vicepreşedintele PNL Raluca Turcan.

„Cursa noului ministru este contracronometru, dar domnia sa are toate calităţile pentru a fi o foarte bună alegere şi pentru a reuşi în obiectivele importante pentru educaţia naţională. Priorităţile de grad zero care trebuie urmărite şi asumate de cabinetul Cioloş în Ministerul Educaţiei Naţionale sunt: finalizarea licitaţiilor pentru manualele şcolare de clasa a patra, finalizarea programelor şcolare, asigurarea manualelor gratuite pentru toţi elevii de liceu de clasele a XI-a şi a XII-a, adoptarea unei strategii pentru reducerea abandonului şcolar prin asumarea şi aplicarea programelor de educaţie pe tot parcursul zilei şi de alimentaţie sănătoasă precum ‘After School’ şi ‘Masă la şcoală’, adoptarea de măsuri pentru creşterea promovabilităţii la examenele naţionale şi de integrare pe piaţa muncii a celor 700.000 de absolvenţi de liceu fără diplomă de Bac prin proiecte de cuplare a şcolii cu piaţa muncii şi de dezvoltare de parteneriate cu mediul economic, evaluarea calităţii în învăţământul superior, sancţionarea plagiatelor prin întărirea instituţiilor de evaluare a calităţii, dezvoltarea unui parteneriat inter-instituţional pentru obţinerea autorizaţiilor sanitare şi de funcţionare pentru toate instituţiile de învăţământ, susţinerea unei alocări bugetare mai mari pentru rectificarea din această vară şi realizarea unui plan de creştere graduală a bugetului Educaţiei pentru a ajunge la o finanţare de 6% din PIB”, precizează Raluca Turcan, miercuri, într-un comunicat remis AGERPRES.
Vicepreşedintele PNL îşi exprimă convingerea că în câteva luni se poate construi un fundament solid pentru viitorul educaţiei şi încrederea că noul ministru va reuşi să pună în mişcare motorul învăţământului românesc fără a face promisiuni nesustenabile, cu o agendă curată, orientată spre eficienţa sistemului de educaţie.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.