Concursul pentru postul de inspector școlar general adjunct la Gorj în septembrie


inspectoratul-scolar-judetean-gorjMinisterul Educației Naționale și Cercetării Științifice (MENCȘ) a anunțat, zilele trecute, desfășurarea concursului pentru funcția de inspector școlar general adjunct din cadrul Inspectoratului Școlar Județean Gorj pentru a doua parte a lunii septembrie 2016.

Ministerul Educației Naționale și Cercetării Științifice a decis  să amâne acest concurs până în a doua jumătate a lunii septembrie. Concursul este destinat personalului didactic care îndeplinește cumulativ următoarele condiții: este membru al corpului național de experți în management educațional, este absolvent al unei instituții de învățământ superior, cu diplomă de licență, este personal didactic titular în învățământ și are gradul didactic I sau titlul științific de doctor, are o vechime în învățământul preuniversitar de cel puțin 8 ani, dintre care 5 în ultimii 10 ani, a obținut calificativul ”foarte bine” în ultimii 5 ani școlari încheiați și nu a fost sancționat disciplinar în anul școlar curent, are recomandare/caracterizare vizând calitățile profesionale, manageriale și morale din partea consiliului profesoral al unității de învățământ sau din partea consiliului de administrație al inspectoratului școlar ori recomandarea senatului universității sau a organului de conducere al instituției în care candidatul își desfășoară activitatea la data înscrierii la concurs, nu a desfășurat poliție politică și nu a fost lipsit de dreptul de a ocupa o funcție de conducere în învățământ prin hotărâre definitivă de condamnare penală, este apt din punct de vedere medical pentru îndeplinirea funcției, conform prevederilor art. 234 alin (1) din Legea nr. 1/2011, cu modificările și completările ulterioare, iar la data susținerii concursului nu a împlinit vârsta standard de pensionare.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.