Absolvenții de liceu din Gorj își încearcă șansa din nou la Bacalaureat


Isfan 376Potrivit datelor furnizate de ISJ Gorj, pentru a doua sesiune a  Bacalaureatului  s-au înscris 1.206 absolvenţi de liceu pănă în prezent. În 5 august vom afla și câți dintre elevii corigenți se vor adăuga acestei liste. Examenul de bacalaureat, sesiunea de toamnă, va începe pe 16 august şi se va termina pe 26 august.

La nivelul judeţului Gorj s-au constituit trei centre de examen şi un centru zonal de evaluare a lucrărilor. Profesorul Ion Ișfan, inspectorul școlar general al județului Gorj, a declarat pentru ȘCOALA GORJEANĂ: „Pentru Bacalaureatul din sesiunea de toamnă s-au înscris 1.206 candidaţi dintre care  926 sunt din promoţie curentă. Acest număr poate să se modifice pe 5 august, când vor fi înscrişi în aplicaţie şi cei care vor promova examenele de corigenţe, care se desfăşoară pe 2 şi 3 august. La nivelul judeţului am constituit trei centre de examen: unul la Motru, unul la Colegiul Tehnic Nr. 2 din Târgu Jiu şi unul la Colegiul Tehnic ” Ion Mincu” şi un centru zonal de evaluare a lucrărilor. Examenul de bacalaureat va începe din 16 august și se va întinde  până pe 26 august. În perioada 16 – 19 august se organizează evaluarea competenţelor de comunicare în limba română, într-o limbă de circulaţie internaţională şi competenţele digitale, urmând ca din 22 august să înceapă probele scrise. Pe 22 august va fi proba la limba română, 24 august – proba obligatorie a profiliului şi pe 26 august – proba la alegere”.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.