Mesajul președintelui Uniunii Sindicatelor Libere din Învățământ Gorj adresat salariaților din învățământ, cu ocazia Zilei Mondiale a Educației

Huica 1

Astăzi, 5 octombrie, este o zi de sărbătoare pentru salariații din educație din toată lumea, o zi care, probabil, va trece neobservată în România, așa cum a trecut de când a fost declarată Ziua Mondială a Educației.

Măcar astăzi, politicienii ar trebui să se gândească la școală și să-și amintească imaginea educatorului, învățătorului, profesorului, cei care i-au ajutat să scrie primele litere, să rostească corect cuvintele în limba română și să facă primele socoteli, cei care le-au deschis ochii către lume.  Dar, cel mai important, le-au călăuzit primii pași în viață, ajutându-i să devină…oameni.

A fi dascăl nu este o meserie, ci o profesie, care nu poate exista fără dăruire și, mai ales, fără vocație. Sistemul educațional românesc încă se mai bucură de dascăli cu vocație, dar aceștia devin din ce în ce mai puțini. Din păcate, dascălii nu sunt apreciați la adevărata lor valoare, iar munca lor nu este răsplătită pe măsură. Nu trebuie să uităm nici personalul didactic auxiliar și personalul nedidactic, cei fără de care școala nu poate funcționa normal.

Uniunea Sindicatelor Libere din Învățământ Gorj, are obligația de a acționa, prin toate mijloacele, pentru îmbunătățirea statutului social al salariaților din învățământ și a condițiilor de muncă.

Suntem convinși că, împreună și cu perseverență, aceste neajunsuri vor fi rezolvate și vom reuși să recăpătăm statutul și respectul avute odată.

Fără educație și oameni dedicați care să o facă, o națiune nu are valoare!

În această zi de sărbătoare urez multă sănătate și succes în tot ceea ce fac tutor celor care, zi de zi, contribuie la buna desfășurare a procesului instructiv-educativ – cadre didactice, personal didactic auxiliar și personal nedidactic, precum și elevilor și părinților acestora.

Președinte USLI Gorj,

Constantin Huică

Completează mai jos detaliile despre tine sau dă clic pe un icon pentru autentificare: