Dificultăți financiare majore la UCB, se suspendă gradațiile de merit


Deschidere UCB 2Cadrele didactice ale Universității “Constantin Brâncuși” (UCB) din Târgu-Jiu nu vor mai primi  gradațiile de merit obținute prin concurs. Timp de trei luni, aceste gradații au fost suspendate prin decizie a Senatului UCB, asta urmare a setului de măsuri de reducere a cheltuielilor universității, aprobate de acest for.

În ședința Senatului UCB din 13 octombrie 2016 s-a stabilit printre altele ca, acordarea gradațiilor de merit în instituția de învățământ superior să fie suspendată pe o perioadă de 3 luni de zile, cu începere din 1 octombrie 2016. Măsura nu este una care să le ofere confort financiar beneficiarilor acestei gradații, deoarece hotărârea Senatului UCB este completată cu mențiunea că suspendarea se poate prelungi corespunzător, la finalizarea celor trei luni deja stabilite. De gradațiile de merit beneficiază, conform regulamentului de acordare, personalul didactic din învăţământul superior, cu performanţe deosebite în pregătirea studenţilor, în inovare didactică şi în cercetare ştiinţifică, precum şi cu o vechime de peste 15 ani în învăţământ, care au susținut un concurs în acest sens. Această gradaţie se acordă la 15% din numărul posturilor didactice existente la nivelul instituţiei de învăţământ superior şi reprezintă 20% din salariul de bază al persoanei îndreptăţite. Gradaţia de merit se include în salariul de bază și se acordă pe o perioadă de 3 ani de zile.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.