Ziua Națională marcată solemn la Facultatea de Științe Juridice din UCB


anunt-marea-unireFacultatea de Științe Juridice din Universitatea ”Constantin Brâncuși” din Târgu-Jiu desfășoară o serie de activități dedicate Zilei Naționale a României. Cadrele didactice și studenții din Facultatea de Științe Juridice dar și  profesori și elevi din învățământul preuniversitar invitați vor contribui la manifestările dedicate Zilei Naționale.

Potrivit domnului Alin Gheorghe Gavrilescu, din partea instituției organizatoare, manifestarea se va desfășura în data de 28 noiembrie 2016 în amfiteatrul ”Teofil Pop” al Facultății de Științe Juridice din Târgu-Jiu. Din program reținem conferințele:” Contextul istoric al formării statului naţional unitar român ”– prof. CORNEL ŞOMÎCU, Secretar general al Societăţii de Ştiinţe Istorice – Filiala Gorj; ” Implicaţiile juridice ale Adunării Naţionale de la Alba Iulia din 18 noiembrie/1 decembrie 1918” – conf. univ. dr. ALIN GHEORGHE GAVRILESCU, Facultatea de Științe Juridice; ” Contextul juridic internațional al Marii Unirii ”– prof. univ. dr. MOISE BOJINCĂ, Facultatea de Științe Juridice. Manifestările mai cuprind o scenetă interpretată de elevii Colegiului Tehnic ”Henri Coandă” intitulată ”S-a întâmplat în Ardeal” dar și un moment muzical şi poetic – susţinut de elevi, studenţi şi cadre didactice.

Evenimentul va avea loc în Amfiteatrul Teofil Pop al Facultăţii de Ştiinţe Juridice, str. Victoriei nr. 24, începând cu ora 12.00.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.