Minivacanță dedicată Unirii Principatelor


 

guvernul_grindeanu_31715300

Guvernul a stabilit ca ziua de luni, 23 ianuarie 2017, să fie zi liberă pentru salariații din sectorul public, făcând legătura între zilele nelucrătoare de weekend, 21-22 ianuarie, și ziua liberă de 24 ianuarie, Ziua Unirii Principatelor Române.

Potrivit prevederilor hotărârii, ziua de 23 ianuarie va fi recuperată, în regim de program normal, sâmbătă, 28 ianuarie 2017, sau prin prelungirea corespunzătoare a timpului de lucru până pe 31 ianuarie 2017.

Reținem că facilitatea nu se acordă locurilor de muncă în care activitatea nu poate fi întreruptă datorită caracterului procesului de producţie sau specificului activității.

De asemenea, pentru funcționarea justiției ca serviciu public, dispozițiile nu se aplică magistraților şi altor categorii din cadrul instanțelor judecătorești implicate în soluționarea proceselor cu termen în data de 23 ianuarie 2017 şi nici participanților în aceste procese.

În ceea ce privește activitatea derulată prin Trezoreria statului s-au stabilit datele în care unitățile trezoreriei statului înregistrează în contabilitate operațiunile de încasări aferente zilelor de 20 ianuarie și respectiv 23 ianuarie 2017, datele la care vor fi întocmite retururile la încasare, precum și categoriile de operațiuni de plăți prin virament care vor fi efectuate în ziua de 23 ianuarie 2017 de către Ministerul Finanțelor Publice.

Potrivit art. 139 alin. 1 din Codul Muncii, zilele de sărbătoare legală adaptate calendarului 2017, în care nu se lucrează sunt:

1 (duminică) şi 2 ianuarie (luni), Anul Nou;
24 ianuarie (marţi), Ziua Unirii Principatelor Române;
16 aprilie (duminică) şi 17 aprilie (luni), prima şi a doua zi de Paşti
1 mai (luni), Ziua Muncii;
1 iunie (joi), Ziua Copilului;
4 iunie (duminică) şi 5 iunie (luni), prima şi a doua zi de Rusalii;
15 august (marţi), Adormirea Maicii Domnului ;
30 noiembrie (joi), Sfântul Apostol Andrei;
1 decembrie (vineri), Ziua Naţională a României;
25 decembrie (luni) şi 26 decembrie (marţi), prima şi a doua zi de Crăciun.
La acestea se adaugă două zile pentru fiecare dintre cele 3 sărbători religioase anuale, declarate astfel de cultele religioase legale, altele decât cele creştine, pentru persoanele aparţinând acestora.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.