Salariile din învățământ au crescut cu 1 ianuarie 2017


SGorjeana 13

Salariile din învățământ au fost majorate, în medie, cu 15% față de salariile de bază ale lunii decembrie 2016, în baza unei ordonanțe de urgență pregătite de Guvern și care reglementează salarizarea a peste 300.000 de angajați din educație. Guvernul Cioloș și PNL au atacat acest act normativ la CCR. Ordonanța va fi trecută prin Guvern săptămâna viitoare.

Pentru cei din sistemul de Educație, veștile sunt din cele mai bune. Începând cu 1 ianuarie 2017 salariile cresc.La salariile de bazӑ se adaugă sporuri, indemnizații și alte drepturi salariale, dacă sunt îndeplinite condițiile de acordare:

a) gradația de merit, care se determină prin aplicarea procentului de 25% la salariul de bază;
b) sumele compensatorii cu caracter tranzitoriu, în același cuantum cu cel avut, altele decât suma compensatorie pentru titlul științific de doctor, se adaugă la salariul de bază cumulat cu drepturile salariale calculate conform lit. a). Sumele compensatorii cu caracter tranzitoriu nu constituie bază de calcul pentru stabilirea altor drepturi salariale și nu se acordă personalului nou angajat, promovat sau care trece pe altă funcție;
c) suma compensatorie pentru titlul științific de doctor obținut în domeniul în care personalul didactic de predare își desfășoară activitatea, se eliminӑ și se acordӑ în condițiile prevӑzute de legislația în vigoare sporul pentru titlu științific de doctor calculat în procent de 15% la salariul de bazӑ;
d) spor de până la 15% din salariul de bază, în raport cu condițiile în care se desfășoară activitatea, condiții periculoase sau vătămătoare, corespunzător timpului efectiv lucrat la locurile de muncă respective, cu respectarea prevederilor legale în vigoare, în conformitate cu regulamentul privind locurile de muncă, categoriile de personal și mărimea concretă a sporului pentru condiții de muncă;

e) alte drepturi salariale acordate în funcție de activitatea desfӑșuratӑ: spor pentru conducătorii de doctorat de 1% pentru fiecare student-doctorand, dar nu mai mult de 5% din salariul de bazӑ, spor pentru condiții de muncă aflat în plată, suma acordată din venituri proprii pentru stabilirea salariilor diferențiate cu o creștere de până la 30% la salariul de bază, fără ca aceste sume să constituie bază de calcul pentru stabilirea altor drepturi salariale și alte sporuri prevăzute de lege. Anual pot fi stabilite noi cuantumuri ale salariilor diferențiate, plătite din venituri proprii, pe baza criteriilor stabilite de conducerea instituției de învățământ superior/universitar, prin aplicarea procentului de până la 30% la salariul de bază.

Potrivit conducerii USLI Gorj, salariile din Educație vor arăta astfel:

t

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.