Calendar plin de evaluări pentru elevii din învățământul obligatoriu ai Gorjului


 

Ele

 

 

 

 

 

 

 

 

 

La sfârșitul acestei săptămâni elevii vor avea o săptămână de vacanță intersemestrială iar apoi trebuie să se gândească deja la examenele din acest an. Evaluarea nationala din 2017 are deja calendarul stabilit de catre Ministerul Educatiei Naționale. Primii vor începe școlarii din clasa a II-a, pe 10-13 aprilie 2017. Urmează Evaluarea Natională pentru clasa a IV-a, 3-5 mai 2017, Evaluarea Nationala pentru clasa a VI-a, 10-11 mai, si, la final, Evaluarea Națională pentru clasa a VIII-a, intre 19 si 30 iunie 2017. Precizăm că în luna martie 2017 avem simularea Evaluării Naționale la clasa a VIII-a.

 
În 2017, primii care vor intra în evaluări  sunt elevii din clasa a II-a. Evaluarea Nationala 2017 pentru clasa a II-a este programată intre 10 si 13 aprilie 2017, având examene la Limba Romana, sau cea materna, scris si citit, plus Matematică. 
 La aproape o luna distanță incepe Evaluarea Nationala 2017 la clasa a IV-a, care va cuprinde examinare la Limba Română (3 mai), Matematică (4 mai) si Limba Maternă (5 mai).
 Tot in luna mai are loc si Evaluarea Nationala 2017 pentru clasa a VI-a. Aici avem disciplina Limba si Comunicare (pe 10 mai), urmată de Matematica si Stiinte (pe 11 mai 2017). 
 Testările de la finalul clasei al VI-a sunt interdisciplinare. Testul de Limba si comunicare cuprinde Limba si literatura română si Limba moderna, iar testul de Matematica si știinte cuprinde Matematica, Fizica si Biologie.
 Evaluarea Nationala 2017 pentru clasa a VIII-a este mai elaborată, aceasta urmând sa debuteze pe 19 iunie cu proba scrisă la Limba si Literatura Română. Urmeaza Matematica, pe 21 iunie, si Limba si literatura materna, pe 22 iunie 2017. 
 Reținem că pentru 2017, Evaluarea Nationala la clasa a VIII-a a suferit câteva modificări de procedură. Asemenea absolventilor de liceu care sustin Bacalaureatul, candidatii care contestă nota obtinuta vor fi pusi sa completeze si sa semneze o cerere tipizata care va mentiona faptul ca nota initiala se poate modifica, dupa caz, prin crestere sau descrestere, prin nota acordata la contestatii. 
 De asemenea, Ministerul Educatiei Naționale a anunțat ca din Metodologia de desfasurare a fost scoasă  prevederea că nota finala se modifică doar daca exista o diferenta de 0,5 puncte intre nota initiala si cea de dupa contestatie. O altă prevedere noua ii vizeaza pe profesorii care vor face parte din comisiile de organizare, cele de evaluare si cele de contestatii; acestia vor trebui sa semneze o declaratie scrisa in care vor mentiona ca nu au rude sau afini pana la gradul al IV-lea printre candidații care participa la respectiva sesiune a Evaluării Nationale. 

 

Evaluare Nationala 2017

 

Calendar Evaluare Nationala 2017 clasa a II-a:

 

10 aprilie 2017: Scris – Limba romana / Scris – Limba materna

 11 aprilie 2017: Citit – Limba romana / Citit – Limba materna

 12 aprilie 2017: Matematica

 13 aprilie 2017: Scris – Citit Limba romana pentru minoritățile naționale

 

 

Calendar Evaluarea Nationala 2017 clasa a IV-a:

 

3 mai 2017: Limba romana

 4 mai 2017: Matematica

 5 mai 2017: Limba maternal

 

 

Calendar Evaluare Nationala 2017 clasa a VI-a :

 

10 mai 2017: Limba si comunicare

 11 mai 2017: Matematica si stiinte

 

 

Calendar Evaluarea Nationala 2017 clasa a VIII-a: 

 

7 – 9 iunie 2017: Înscrierea la Evaluarea Nationala

 9 iunie 2017: Încheierea cursurilor pentru clasa a VIII-a 

 19 iunie 2017: Limba si literatura romana – proba scrisa

 21 iunie 2017: Matematica – proba scrisa

 22 iunie 2017: Limba si literatura materna – proba scrisa

 26 iunie 2017: Afișarea rezultatelor (pana la ora 16:00)

 26 iunie 2017: Depunerea contestațiilor (orele 16:00 – 20:00)

27-29 iunie 2017: Rezolvarea contestațiilor

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.