An școlar mai scurt în 2017-2018


uniformaMinistrul Educației Naționale, Pavel Năstase, a aprobat structura anului școlar 2017-2018. Cursurile noului an școlar încep luni, 11 septembrie 2017  și însumează 167 de zile lucrătoare (35 de săptămâni), informează un comunicat al MEN.

Structura anului școlar cuprinde semestrul I (11 septembrie 2017 – 2 februarie 2018) si semestrul al II-lea (12 februarie 2018 – 15 iunie 2018).

Vacanțele elevilor din toate ciclurile de învățământ sunt programate astfel: vacanța de iarnă (23 decembrie 2017 – 14 ianuarie 2018), vacanta intersemestrială (3 – 11 februarie 2018), vacanta de primăvară (31 martie – 10 aprilie 2018) si vacanța de vară (16 iunie – 9 septembrie 2018).

Suplimentar, clasele din învățământul primar si grupele din învățământul preșcolar beneficiază de vacanță în săptămâna 28 octombrie – 5 noiembrie 2017.

Pentru clasele terminale din învățământul liceal, anul școlar se încheie in data de 25 mai 2018, iar pentru clasa a VIII-a, în data de 8 iunie 2018.

Programul național „Scoala altfel” are o durata de 5 zile consecutive lucrătoare în timpul anului scolar si poate fi derulat în perioada 2 octombrie 2017 – 31 mai 2018 pe baza unei planificări ce rămâne la decizia școlilor. Desfășurarea programului „Școala altfel” nu coincide cu perioada alocata susținerii tezelor semestriale.

Acestea vor avea loc, de regulă, la finalul semestrelor, după parcurgerea programei școlare cu cel putin trei săptămâni înainte de finalul semestrului. Etapele naționale ale olimpiadelor școlare se organizează, in general, în perioada vacanței de primăvară, potrivit unui calendar specific.

Nu vor avea loc cursuri în zilele libere prevăzute de lege si de contractul colectiv de munca aplicabil in învățământ (recent semnat).

Unitățile de învățământ si inspectoratele școlare județene vor marca prin manifestări specifice, conform planificărilor existente la nivelul fiecărei școli, zilele de 5 octombrie (Ziua Internaționala a Educației) si 5 iunie (Ziua învățătorului).

Un gând despre “An școlar mai scurt în 2017-2018

  1. Pingback: Structura anului școlar 2017-2018 | Şcoala Gimnazială "Constantin Brâncuşi" Târgu Jiu

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.