Guvernul vrea să scurteze perioada de acordare a gradației de merit în învățământ


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Guvernul Grindeanu nu are doar vești bune pentru personalul bugetar, special pentru personalul din învățământ. În urma întâlnirii din 9 martie 2017 a ministrului Muncii, Olguța Vasilescu, cu sindicatele din Educație a reieșit faptul că Executivul  propune creșterea procentului celor care ar urma să beneficieze de gradația de merit, scăderea cuantumului acesteia, precum și scurtarea perioadei de acordare.

Simion Hăncescu, liderul FSLI, acolo unde sunt afiliați sindicaliștii din învățământul gorjean, a oferit amănunte despre întâlnirea Guvern-Sindicate din Educație din 9 martie a.c. Astfel, am putut afla că la sediul Ministerului Muncii și Justiției Sociale , a avut loc o întâlnire dedicată analizării grilei de salarizare pentru învățământ propusă în  Proiectul Legii salarizării unitare și a altor propuneri din această lege. Din partea Ministerului Muncii a participat conducerea acestui minister, în frunte cu doamna ministru Lia Olguța Vasilescu, iar din partea F.S.L.I. au participat Simion Hancescu-președinte, Aurel Bogatu și Ioan Dobre-vicepreședinți. De asemenea, a participat și ministrul pentru dialog social-domnul Gabriel Petrea.

Deși nu sunt bătute în cuie, propunerile ar fi cam următoarele:

1. Creșterea medie este mai mare de media creșterii pentru sectorul bugetar, care este de 56 %.Creșterea medie în învățământ se va putea calcula după finalizarea grilei;

2. Se propune, pentru anul 2021, un salariu de 3550 lei pentru profesorul S debutant și 5930 pentru profesorul S, gradul I și  peste 25 de ani-ultima treaptă de vechime;

3.Se propune a se acorda o sumă anuală( care este posibil să se acorde lunar) pentru hrană, echivalentă a două salarii minime brute pe țară și un vaucher de vacanță echivalent cu un salariu minim brut pe economie;

4.Totalul sporurilor pe ordonatorul principal de credit, care probabil va deveni M.E.N., va fi de 30%.Pentru învățământ va fi considerat spor, indemnizația pentru localități izolate, celelalte fiind considerate creșteri salariale. Se propune creșterea procentului celor care ar urma să beneficieze de gradația de merit, scăderea cuantumului acesteia, precum și scurtarea perioadei de acordare.Aceasta urmează a fi analizată în perioada următoare;

5. Va exista un fond de premiere de 5% la nivelul unității de învățământ;

 

 

 

 

 

 

 

Un gând despre “Guvernul vrea să scurteze perioada de acordare a gradației de merit în învățământ

  1. Nu se va face nimic.Bine ar fi sa nu mai existe aceasta gradatie de merit,ca nu are vreunul merite mai mari decat altul intre profesori…Apoi aceste gradatii se acorda pe ochi frumosi atat politici cat si economici cat si diabolici (atunci cand ma gandesc la frumusetea doamnelor profesoare trecatoare)

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.