S-au stabilit câștigătorii etapei județene la ”Made for Europe”


Potrivit datelor furnizate de ISJ Gorj, două unități de învățământ din județul Gorj s-au calificat anul acesta la etapa finală a concursului ”Made for Europe” care se va desfășura la Craiova. Cele două școli sunt  Colegiul Național ”Tudor Vladimirescu” Târgu-Jiu pentru licee și Școala Gimnazială Nr. 1 Urdari la categoria gimnaziu.

Colegiul Național ”Tudor Vladimirescu” s-a înscris în competiție cu proiectul ”Eat right, be smart!”, iar Școala Gimnazială Nr. 1 Urdari cu proiectul ”The world we live in”. CNTV  a obținut un punctaj de 92,5 puncte la etapa județeană, iar elevii din Urdari   86,25 de puncte. Cele două unități de învățământ vor reprezenta județul Gorj la etapa națională a competiției, ce se va desfășura în perioada 25 – 29 aprilie, la Craiova. În cadrul acestei etape a competiției se vor desfășura următoarele activități: vizitarea expoziției naționale de către publicul interesat, prezentarea produselor finale aflate în competiție, de către elevi-reprezentanți ai unităților de învățământ participante la faza națională, evaluarea produselor finale de către comisia națională de concurs și afișarea rezultatelor și festivitatea de premiere. Concursul naţional „Made for Europe” este organizat anual în vederea valorizării şi promovării experienţelor pozitive acumulate de unităţile de învăţământ preuniversitar în derularea proiectelor finanţate prin programele europene din domeniul educației și formării profesionale. Anul 2017 marchează împlinirea a 30 de ani de la lansarea programelor europene din domeniul educației și formării profesionale și 20 de ani de când unităţile de învățământ din România participă la aceste programe europene.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.