EXCLUSIV Revistele școlare din Gorj calificate la faza naționalăNumărul revistelor școlare din județul Gorj a scăzut dramatic din ultimii ani, practic apar o treime din revistele școlare de acum câțiva ani. Lucru îmbucurător, cele mai reprezentative școli gorjene-Colegiul Național ”Ecaterina Teodoroiu”, Colegiul Național ”Spiru Haret”, Colegiul Național ”Tudor Vladimirescu”, Colegiul Tehnic ”General Gheorghe Magheru” ș.a.-încurajează mișcarea revuistică din Gorj. Au fost alese 9 reviste școlare pentru a reprezenta județul Gorj în faza națională a Concursului Național al Revistelor Școlare.

În această săptămână s-a desfășurat faza județeană a Concursului Național al Revistelor Școlare. Dintr-un număr de reviste tot mai redus de la un an la altul, din rațiuni financiare mai ales, juriul a stabilit câștigătorii și publicațiile care vor reprezenta județul la faza națională. Astfel, revistele laureate la nivel județean, ciclul gimnazial, au fost

                        -secțiunea CALEIDOSCOP

-locul I-revista GRAIUL APELOR(Școala Gimnazială ”Antonie Mogoș”)

secțiunea BELETRISTICĂ

-locul I-revista TEOLOGOS(Liceul Teologic)

                        -secțiunea REPREZENTATIVĂ

-locul I –revista METAMORFOZE(Școala Gimnazială ”Nicolae Costescu” Bolboși)

-locul II-revista UNIVERSUL NOSTRU(Școala Gimnazială ”Gheorghe Tătărescu” Tg-Jiu)

La nivel liceal, participarea a fost mai numeroasă. Pe secțiuni, rezultatele tehnice au fost următoarele:

                -secțiunea CALEIDOSCOP

-locul I  CUGET LIBER(CTGGM)

              -secțiunea CULTURĂ ARTISTICĂ

-locul I  STUDIUM(CNET)

             -secțiunea BELETRISTICĂ

-locul I INTERVAL(CNTH)

            -secțiunea  ATITUDINE

-locul I   IMPULS (Liceul Energetic)

-locul I QUASAR (CNSH)

            -secțiunea   REPREZENTATIVĂ

-locul I ECOU (CEVM)

-locul I –revista ”MUGUR DE GÂND”(CNTV)

-locul II-revista  UTOPIA

-locul  III-revista EXCELSIOR(Liceul Tehnologic Turceni)

Potrivit doamnei profesor Georgeta Popescu, inspector școlar și vicepreședinte al juriului, vor reprezenta Gorjul la faza națională următoarele reviste:

-la nivel gimnazial:

– revista GRAIUL APELOR(Școala Gimnazială ”Antonie Mogoș” Ceauru-Bălești)

-revista METAMORFOZE(Școala Gimnazială ”Nicolae Costescu” Bolboși)

-la nivel liceal:

–  revista  CUGET LIBER (CTGGM)

–  revista STUDIUM (CNET)

–   revista  INTERVAL (CNSH)

– revista  IMPULS (Liceul Energetic)

-revista MUGUR  DE GÂND (CNTV)

-revista ECOU (CEVM)

-revista QUASAR(CNSH)

Desfășurată în lunile mai-iunie 2017, etapa națională a Concursului Național al Revistelor Școlare va aplica aceleași criterii de selecți privind continutul si tehnoredactarea revistelor intrate in concurs:adecvarea problematicii la interesele, preocuparile si nevoile grupului receptor;oferta continutului revistei pentru cunoasterea istoricului, traditiei, initiativelor si actiunilor care definesc specificul si personalitatea scolii respective;modul atractiv, ingenios, original de tratare a subiectelor;valoarea instructive – educative a continutului;limbajul adecvat varstei, dar situate in limitele obligatorii ale claritatii, decentei, corectitudinii gramaticale si exigentei stilistice, care atrag pe cititor si-l determina sa gaseasca in revista nu numai o sursa de amuzament, dar si de informare si formare a sufletului si caracterului;estetica si ingeniozitatea prezentarii grafice, inventivitatea si originalitatea tehnoredactarii;aparitia ritmica;abordarea traditiilor zonei;mediatizarea experimentelor nationale, a personalitatilor locale, cu implicare nationala in istoria si cultura tarii;impactul revistei scolare in viata si activitatea copiilor de varsta scolara;cultivarea parteneriatului scolar;reflectarea problematicii abordate de revista in media locala si nationala;dimensiunea europeana a continutului revistelor si mesajul intercultural al acestora;

Pe baza acestor criterii, se vor selectiona  80 de reviste (40 din scoli generale si 40 din licee și școli de arte si meserii), care vor primi titlul de laureate.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.