Laureații etapei județene a Concursului Național ”Tinere Condeie” 2017

Cea de a 51-a editie a Concursul național de creație literară TINERE CONDEIE, faza județeană, a ajuns la final. Juriul județean, format din scriitori și cadre didactice cu mare experianță, a evaluat zeci și zeci de texte aparținând la peste 100 de elevi participanți din Gorj. Din nefericire, unii din participanți nu au respectat regulile concursului, iar participarea acestora a fost compromisă. S-au mai constatat și probleme de originalitate dar acestea vor fi corectate în perioada următoare de profesorii de la clasă.
Concursul „Tinere Condeie” a luat ființă în anul 1967, continuând  concursul de mare prestigiu  „Tinerimea Română” (1877-1944), din iniţiativa fostului Minister al Învăţământului şi cu sprijinul Uniunii Scriitorilor, ca o formă de evaluare şi valorificare a talentului şi capacităţii creatoare a elevilor în domeniul literar. După cum se știe,  concursul se desfăsoară anual, pe etape (locală/judeţeană/naţională) şi se adresează tuturor elevilor iubitori de literatură din clasele VII-XII (XIII), membri ai cenaclurilor din şcoli gimnaziale, licee, palate şi cluburi ale copiilor.După parcurgerea lucărilor, care au fost împărțite pe secțiunile proză, poezie, dramaturgie și eseistică, juriul a stabilit pe cei care vor reprezenta Gorjul la etapa națională așa cum prevede regulamentul actual al celui mai vechi concurs de creație literară pentru elevi din țară, ajuns la cea de a 51-a ediție.

Trebuie precizat ca juriul a fost format din inspectorii școlari Georgeta Popescu și Grigore Alexandrescu, scriitorii Marius Iorga, Viorel Gârbaciu, Zenovie Cârlugea, jurnaliștii Cornel Șomâcu și Ionuț Catrina și mai mulți profesori de limba și literatura română.

Dar iată premianții fazei județene, cu precizarea că doar ocupanții locurilor I vor merge în etapa națională:

Gimnaziu:

POEZIE

-locul I CISMARU DARIA GEORGIANA-Șc. Gimnazială ”Constantin Săvoiu”-clasa a VIII-a

-locul II PALIȚĂ ALEXIA-Șc. Gimnazială Nr 1 Bumbești Jiu-clasa a VII-a C

-locul III TOMESCU MARINA FLORINA-Șc. Gimnazială Polovragi Nr 1-clasa a VII-a

-locul III PETRARIU DELIA ADELA-Șc. Gimnazială ”Alexandru Ștefulescu”-clasa a VIII-a

PROZĂ SCURTĂ

-locul I PREJBEANU ION IRINEL-Școala Gimnazială Nr 1 Bumbești Jiu-clasa a VII-a

-locul II PÎRVULESCU ALEXANDRU MARIAN-Șc. Gimnazial ”Constantin Săvoiu”-clasa a VII-a

-locul III  HALASZ  ALEXANDRA CRISTINA-Șc. Gimnazială ”Ion Grigoroiu” Lelești-clasa a VIII-a

-mențiune PĂUNESCU PAULA-Șc. Gimnazială ”Alexandru Ștefulescu”-clasa a VIII-a