Trei medalii de aur pentru elevii gorjeni la Olimpiada Națională de Fizică

Găzduită în premieră de Târgu-Jiu, Olimpiada Națională de Fizică a adus în Gorj săptămâna trecută peste  600 de participanți (elevi, profesori și părinți). Festivitatea de încheiere s-a desfășurat la finele săptămânii trecute, Sorin Boza, managerul CEO, a fost cel care a împărțit medaliile și diplomele elevilor câștigători. La eveniment au participat  reprezentanți ai autorităților locale, ai ISJ Gorj, profesori și directori ai unităților de învățământ din Gorj.

Cei mai buni elevi din ţară la fizică au fost premiaţi vineri la Târgu-Jiu, în cadrul festivităţii de închidere a olimpiadei desfăşurate pentru prima dată în municipiul nostru. 20 dintre elevii care au obţinut cele mai bune rezultate vor trebui să treacă prin mai multe probe pentru a fi aleşi în lotul pentru Olimpiada Internaţională de Fizică. 14 elevi gorjeni au participat la această competiţie, trei dintre ei fiind medaliaţi cu aur. Cei trei medaliați:  Ișfan Ștefan Alexandru, fiul inspectorului general al ISJ Gorj,  Țîr Vlad Ioan, ambii elevi ai Colegiul Naționalui „Tudor Vladimirescu” din Târgu-Jiu și Covei Denis de la Școala Gimnazială „Alexandru Ștefulescu”. Elevii au primit diplome, medalii precum şi premii în bani.