Trei medalii de aur pentru elevii gorjeni la Olimpiada Națională de Fizică


Găzduită în premieră de Târgu-Jiu, Olimpiada Națională de Fizică a adus în Gorj săptămâna trecută peste  600 de participanți (elevi, profesori și părinți). Festivitatea de încheiere s-a desfășurat la finele săptămânii trecute, Sorin Boza, managerul CEO, a fost cel care a împărțit medaliile și diplomele elevilor câștigători. La eveniment au participat  reprezentanți ai autorităților locale, ai ISJ Gorj, profesori și directori ai unităților de învățământ din Gorj.

Cei mai buni elevi din ţară la fizică au fost premiaţi vineri la Târgu-Jiu, în cadrul festivităţii de închidere a olimpiadei desfăşurate pentru prima dată în municipiul nostru. 20 dintre elevii care au obţinut cele mai bune rezultate vor trebui să treacă prin mai multe probe pentru a fi aleşi în lotul pentru Olimpiada Internaţională de Fizică. 14 elevi gorjeni au participat la această competiţie, trei dintre ei fiind medaliaţi cu aur. Cei trei medaliați:  Ișfan Ștefan Alexandru, fiul inspectorului general al ISJ Gorj,  Țîr Vlad Ioan, ambii elevi ai Colegiul Naționalui „Tudor Vladimirescu” din Târgu-Jiu și Covei Denis de la Școala Gimnazială „Alexandru Ștefulescu”. Elevii au primit diplome, medalii precum şi premii în bani.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.