Eleve din Motru calificate la etapa națională a Olimpiadei ”Tinerii Dezbat”

Elevele de aur ale Colegiului Național ”George Coșbuc” din Motru se  vor prezenta la faza nationala a Olimpiadei “Tinerii Dezbat” 2017 care va avea loc la Piatra-Neamt in luna iulie 2017.

Abia intoarsa de la faza nationala a Olimpiadei de Socio-Umane desfasurata la Deva in vacanta de primăvară cu un binemeritat premiu special, a doua mentiune a MEN si o nota de 9,20, Eunice  Novacovici  si-a activat echipa de dezbateri si cu aceeasi putere, pasiune si perseverenta s-a apucat de lucru schimband  doar putin registrul tematic.

“ Un ingredient care mi-a condimentat  viata de liceu au fost participările la Forumul National de Dezbateri Academice din fiecare vacanta de vara. Cat despe nocturnele din Clubul de dezbateri al C.N.G.C. , au reprezentat motorul prieteniilor mele . Meciurile jucate ori de cate ori au fost solicitate la activitatile educatie din scoala si din afara scolii ne-au antrenat si ne-au dezvoltat latura comprehensive si inteligenta verbo-motorie. Reusita noastra se datoreaza si domnului profesor  Nicolae Negrea, cel care a introdus dezbaterile in colegiul nostru si implicit ne-a initiat in aceasta lume. “ spune maestra competitiilor de orice fel din institutia școlară motreană.

Echipa formata din Eunice Novacovici Eunice, Bianca Rotaru ( eleva de clasa a XI a a reprezentat Gorjului la olimpiada de filosofie clasata bine in prima jumatate a clasamentului la un obiect nestudiat la scoala) si Ramona Chiselita  s-au prezentat la faza judeteana a Olimpiadei “ Tinerii Dezbat”, sâmbătă 13 mai la Liceul de Arta “ Constantin Brailoiu” din Tg-Jiu. Dupa cateva meciuri jucate cu CNSH si CNET au fost declarate castigatoare cu o decizie unanima de 5-0. Declarata castigatoare, echipa CNGC Motru coordonata de  Nicolae Negrea va reprezenta judetul la faza nationala.

Eunice, Bianca si Ramona au demonstrat incă o data ca pasiunea pentru dezbateri, perseverenta si puterea de a contiuna este cheia succesului. Elevele si-au dezvoltat aceasta pasiune inca din clasa a IX a prin participarea la FNDA organizat la Timisoara, iar ulterior la alte competitii in Bucuresti si Cluj.