Eleve din Motru calificate la etapa națională a Olimpiadei ”Tinerii Dezbat”


Elevele de aur ale Colegiului Național ”George Coșbuc” din Motru se  vor prezenta la faza nationala a Olimpiadei “Tinerii Dezbat” 2017 care va avea loc la Piatra-Neamt in luna iulie 2017.

Abia intoarsa de la faza nationala a Olimpiadei de Socio-Umane desfasurata la Deva in vacanta de primăvară cu un binemeritat premiu special, a doua mentiune a MEN si o nota de 9,20, Eunice  Novacovici  si-a activat echipa de dezbateri si cu aceeasi putere, pasiune si perseverenta s-a apucat de lucru schimband  doar putin registrul tematic.

“ Un ingredient care mi-a condimentat  viata de liceu au fost participările la Forumul National de Dezbateri Academice din fiecare vacanta de vara. Cat despe nocturnele din Clubul de dezbateri al C.N.G.C. , au reprezentat motorul prieteniilor mele . Meciurile jucate ori de cate ori au fost solicitate la activitatile educatie din scoala si din afara scolii ne-au antrenat si ne-au dezvoltat latura comprehensive si inteligenta verbo-motorie. Reusita noastra se datoreaza si domnului profesor  Nicolae Negrea, cel care a introdus dezbaterile in colegiul nostru si implicit ne-a initiat in aceasta lume. “ spune maestra competitiilor de orice fel din institutia școlară motreană.

Echipa formata din Eunice Novacovici Eunice, Bianca Rotaru ( eleva de clasa a XI a a reprezentat Gorjului la olimpiada de filosofie clasata bine in prima jumatate a clasamentului la un obiect nestudiat la scoala) si Ramona Chiselita  s-au prezentat la faza judeteana a Olimpiadei “ Tinerii Dezbat”, sâmbătă 13 mai la Liceul de Arta “ Constantin Brailoiu” din Tg-Jiu. Dupa cateva meciuri jucate cu CNSH si CNET au fost declarate castigatoare cu o decizie unanima de 5-0. Declarata castigatoare, echipa CNGC Motru coordonata de  Nicolae Negrea va reprezenta judetul la faza nationala.

Eunice, Bianca si Ramona au demonstrat incă o data ca pasiunea pentru dezbateri, perseverenta si puterea de a contiuna este cheia succesului. Elevele si-au dezvoltat aceasta pasiune inca din clasa a IX a prin participarea la FNDA organizat la Timisoara, iar ulterior la alte competitii in Bucuresti si Cluj.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.