ÎMPREUNA PENTRU VIITOR – Etapa regională a Concursul Național de Dans din cadrul Strategiei Naționale de Acțiune Comunitară la Târgu-Jiu


   În data de 12 mai 2017, județul Gorj a fost desemnat să fie gazda etapei regionale a Concursului Național de Dans ” Împreună pentru viitor” din cadrul Strategiei Naționale de Acțiune Comunitară, program de voluntariat coordonat de Ministerul Educației Naționale în parteneriat cu Asociația ”Children’s High Level Group”.

Organizatorii concursului au fost Consiliul Județean Gorj, Inspectoratul Școlar Județean Gorj și Centrul Județean de Resurse şi Asistenţă Educaţională Gorj. Sponsorii concursului, cărora le mulțumim pentru sprijinul oferit, au fost ANNA Events și S.C. Artego S.A. La eveniment au participat elevi beneficiari și elevi voluntari, însoțiți de profesori coordonatori din cinci județe: Teleorman, Olt, Dolj, Mehedinți și Gorj.

Cu acest prilej au intrat în concurs 104 elevi din 20 de unități de învățământ, pregătiţi de 61 de profesori voluntari SNAC. Fiecare echipă a fost formată în mod egal din elevi voluntari proveniţi din unităţile de învăţământ care derulează parteneriate în cadrul S.N.A.C. şi elevi beneficiari, cu dizabilităţi certificate (minimum  8 – maximum 12 elevi).

S-au întrecut pe scenă în inedite momente artistice coregrafice  elevi cu vârste cuprinse între 6 – 19 ani, grupați în 10 echipe mixte, 5 la secţiunea Dans modern şi 5 la secţiunea Dans tradiţional.

Timp de patru ore, un juriu format din coordonatorii județeni SNAC, profesori de dans de la Palatul Copiilor Târgu-Jiu, reprezentanţi ai Inspectoratului Școlar Județean Gorj şi ai Centrului Județean de Resurse şi Asistenţă Educaţională Gorj (CJRAE) a evaluat pe criterii artistice bine stabilite evoluţia scenică a concurenţilor şi a acordat următoarele premii:

Secţiunea dans tradițional:

Premiul I:  echipa MUGURAȘI DE TELEORMAN formată din elevi beneficiari de la Centrul Școlar pentru Educație Incluzivă Alexandria și elevi voluntari de la  Şcoala Gimnazială ”Ștefan cel Mare” Alexandria;

Premiul al II-lea: echipa  BORDEIAȘ DE PRIMĂVARĂ  formată din elevi beneficiari de la Centrul Școlar pentru Educație Incluzivă ”C-tin Pufan” Drobeta-Turnu Severin și elevi voluntari de la Şcoala Gimnazială “Thedor Costescu”  și Colegiul Tehnic Decebal Drobeta-Turnu Severin;

Premiul al II-lea: echipa BRÂNDUȘA formată din elevi beneficiari de la Centrul Școlar pentru Educație Incluzivă Balș și elevi voluntari de la Liceul Teoretic ”Petre Pandrea” Balș;

Premiul al III-lea: echipa 4 YOU formată din elevi beneficiari de la Centrul Școlar pentru Educație Incluzivă Târgu Jiu și elevi voluntari de la Şcoala Gimnazială “Sfântul Nicolae” Târgu Jiu;

Premiul al III-lea: echipa CORONIȚA formată din elevi beneficiari de la Şcoala Gimnazială Specială ”Sfântul Vasile” Craiova și elevi voluntari de la Colegiul Național Economic “ Gheorghe Chițu” Craiova.

Secţiunea dans modern:

Premiul I: echipa SPIRIT formată din elevi beneficiari de la Centrul Școlar pentru Educație Incluzivă ”C-tin Pufan” Drobeta-Turnu Severin și elevi voluntari de la Şcoala Gimnazială Nr.14 Drobeta-Turnu Severin;

Premiul al II-lea: echipa SCLIPIRI DE CURCUBEU formată din elevi beneficiari de la Centrul Școlar pentru Educație Incluzivă Balș și elevi voluntari de la Colegiul Tehnic Balș;

Premiul al II-lea: echipa MARVAL GROUP formată din elevi beneficiari de la Centrul Școlar pentru Educație Incluzivă Alexandria și elevi voluntari de la Liceul Pedagogic ”Mircea Scarlat” Alexandria;

Premiul al III-lea: echipa STYLL formată din elevi beneficiari de la Centrul Școlar pentru Educație Incluzivă Târgu Jiu și elevi voluntari de la Liceul cu Program Sportiv Târgu Jiu;

Premiul al III-lea: echipa POWER GREEN formată din elevi beneficiari de la Şcoala Gimnazială Specială ” Sfântul Vasile” Craiova și elevi voluntari de la Liceul cu Program Sportiv ”Petrache Trișcu” Craiova.

Etapa națională se va desfășura sub forma unui festival la Târgu –Mureș la finele         lunii mai.

Prin programele de Acţiune Comunitară ne propunem să încurajăm implicarea elevilor şi a tinerilor, ca voluntari, în activităţi desfăşurate cu persoane aflate în dificultate, în scopul susţinerii procesului de incluziune socială a acestora.

S.N.A.C. are ca beneficiari direcţi, copii cu dizabilităţi, copii cu dificultăţi de învăţare, adaptare şcolară şi socială, copii/tineri/adulţi, din categorii vulnerabile, persoane vârstnice, bolnave , aflate în diferite situaţii sociale și beneficiari indirecți voluntarii, familiile persoanelor aflate în dificultate, comunitatea, societatea.

 

Director CJRAE Gorj,

Coordonator Județean SNAC,

Profesor Ofelia Tulpan

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.