Trei sferturi dintre elevii gorjeni au promovat Evaluarea Națională


 


 

 

 

 

 

 

 

 

Rata de promovare a examenului de Evaluare Naţională a fost în Gorj de 75,64%. Potrivit statisticilor publicate luni, cei mai mulţi elevi, 490, au reuşit să obţină note cuprinse între 8 şi 9, iar 437 între 7 şi 8. De asemenea, 404 candidaţi au luat note între 9 şi 9,99. Cele mai mici note, între 1 şi 1,99, au fost obținute de 39 de elevi.

S-au înregistrat 2.177 de elevi cu media peste 5, un rezultat bun pentru învățământul gorjean. La capitolul negativ, 39 de elevi au obţinut medii între 1 şi 1.99, 114 elevi au luat medii între 2 şi 2.99, 216 elevi au obţinut medii între 3 şi 3.99, 331 de elevi au obţinut medii cuprinse între 4 şi 4.99. Au mai fost înregistrate 403 medii între 5 şi 5.99, 434 medii între 6 şi 6.99, 437 medii între 7 şi 7.99, 490 de medii între 8 şi 8.99 şi 404 medii între 9 şi 9.99. Elevii care au trecut cu bine de Evaluarea Naţională se pregătesc acum de admiterea la liceu, completarea opţiunilor urmând să aibă loc în perioada 3-6 iulie. Anul acesta, la admiterea în liceu, media de la Evaluarea Naţională are o pondere de 80%, iar media de absolvire a claselor V-VIII are o pondere de doar 20%.
Nouă elevi din judeţul Gorj au obținut media 10 la Evaluarea Naţională, cei mai mulți fiind de la Colegiul Național „Tudor Vladimirescu”. Elevii de 10 sunt: Răzvan Bogdan Valentin – Şcoala Gimnazială „Alexandru Ştefulescu”; Sânziana Caragel Creţu – Şcoala Gimnazială Novaci; Ştefania Cutuca –  Colegiul Național „Tudor Vladimirescu“; Maria Cristina Giubelan – Şcoala Gimnazială „Constantin Săvoiu”; Elena Daria Mechie – Colegiul Național „Tudor Vladimirescu“; Ana-Maria Mirea – Colegiul Național „Tudor Vladimirescu“; Patricia Flavia Paralescu – Colegiul Național „Tudor Vladimirescu“; Francisca Roxana Pasăre – Şcoala Gimnazială „Ion Vâlceanu” Dragoteşti şi Radu Predescu –Şcoala Gimnazială „Alexandru Ştefulescu”.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.