CNTV și CNET și-au împărțit cei mai buni elevi din Gorj


 

 

 

 

 

 

 

 

Miercuri, 12 iulie 2017, a avut loc repartizarea computerizată a elevilor la liceele din Gorj. Dacă în anii trecuți cele mai mari medii de admitere au fost înregistrate la Colegiul Național ”Ecaterina Teodoroiu”, în anul acesta locul I, adică profilul cu cea mai mare medie de admitere este Matematică-Informatică de la Colegiul Național ”Tudor Vladimirescu” cu ultima medie de 9.12. Același profil la CNET, tot la 112 admiși, a fost de 9,05 ultima medie. La profilul Științele ale Naturii, CNET a înregistrat 8.92 ultima medie de intrare, același profil la CNTV doar 8.74 ultima medie de intrare. Și la profilul Filologie, CNET a întrecut CNTV și CNSH, având cea mai mare medie de intrare 8.56, raportată la o singură clasă în timp ce CNSH are două cu acest profil.

Liceele tehnologice, cu rezultate modeste la recentul Bacalaureat, au rămas cu foarte multe locuri libere și vor avea mai puține clase ca în anul precedent.  La unele licee din Târgu-Jiu se pune problema renunțării la unele norme didactice.  Unul din liceele care nu și-au completat aproape deloc clasele este Colegiul Tehnic ”Henri Coandă”, acolo unde sunt libere 22 de locuri la profil Electric și 20 la Protecția Mediului. Aceleași rezultate slabe la admitere din fiecare an s-au înregistrat la Colegiul Tehnic ”Ion Mincu”,  cu 20 de locuri libere la Electronică automatizări și 18 locuri la Protecția Mediului. Un alt liceu care stă foarte prost la admitere deși are profile extrem de căutate pe piața muncii este Colegiul Auto ”Traian Vuia”, 21 de locuri libere la Turism și alimentație și 13 locuri libere la Mecanică. Cea mai neplăcută surpriză o oferă Liceul Energetic  unde mai sunt 39 de locuri libere la Electronică automatizări, 14 locuri libere la Mecanică și 5 locuri libere la Electromecanică.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.