Vin banii pentru Casa Memorială ”Iosif Keber”


 

 

 

 

 

 

 

 

 

A fost semnat  la sediul ADR SV Oltenia din Craiova, contractul de finanțare pentru proiectul ”Conservarea, restaurarea și valorificarea turistică și culturală a Casei memoriale Iosif Keber”, în cadrul Programului Operațional Regional 2014-2020. În numele Consiliului Județean Gorj, contractul a fost semnat de președintele Cosmin Popescu.

”Din datele fișei de proiect rezultă că principalele lucrări de modernizare vor consta în: restaurarea suprafeței totale a imobilului, respectiv 325 mp; Amenajări peisagistice în suprafața de 90,00 mp; Realizarea instalațiilor termice interioare; Amenajarea de spații expoziționale cu posibilitatea asigurării unui iluminat corespunzător a lucrărilor expuse; Realizarea instalațiilor de supraveghere video, internet, TV, antiefracție, detecție și avertizare incendiu; Realizarea aleilor de acces către obiectiv cu o suprafață de 128,0 mp; Asigurarea unui iluminat arhitectural exterior, pentru punerea în valoare a imobilului; Amenajarea curții exterioare a imobilului: refacerea gardului de la stradă, reparații și amenajare alei, trotuare în jurul clădirii, etc; Obiectivele specifice ale proiectului sunt: conservarea, restaurarea și protejarea Casei Memoriale ”Iosif Keber”, precum și valorificarea și promovarea identității culturale a Casei Memoriale ”Iosif Keber”, în contextul turistic. Obiectivul general al proiectului constă în impulsionarea dezvoltării locale prin conservarea, protejarea și valorificarea patrimoniului cultural local- Casa Memorială ”Iosif Keber”, potrivit informațiilor oficiale.
Durata de implementare este de 42 de luni de la semnarea contractului de finanțare, iar valoarea totală este de 1.816.100,68 de lei, din care valoarea finanțării nerambursabile 1.738.303,23 de lei (392.393,51 euro), reprezentând 98% din valoarea eligibilă a proiectului.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.