Profesorii gorjeni așteaptă rezultatele la contestații la Titularizare


Un procent de 45,73% dintre dascăli au obţinut nota 7 sau peste la examenul naţional de Titularizare 2017, în creştere cu 1,30% faţă de anul trecut, potrivit primelor rezultate anunţate de Ministerul Educaţiei. Marți, 25 iulie 2017, se vor anunța rezultatele finale, ocazie pentru 70 de profesori gorjeni de a spera la rezultate mai bune.

Ministerul Educaţiei Naţionale a anunţat, săptămâna trecută, că rata notelor peste 7 sau egale cu 7, înainte de formularea contestaţiilor, obţinute de profesorii care au susţinut proba scrisă a Titularizării este de 45,73%, în creştere cu 1,30% faţă de anul trecut, când s-a înregistrat un procent de 44,43%.

Cel mai ridicat procent de note peste 7 sau egale cu 7 (interval 7 – 10) s-a înregistrat în judeţul Cluj, de 58,81%, iar cel mai scăzut, în judeţul Giurgiu de 24,06%.40 de lucrări au fost anulate în centrele de evaluare pentru nerespectarea metodologiei de concurs.

„Pe tranşe de note s-a înregistrat următoarea distribuţie: 118 candidaţi (0,57%) au obţinut nota 10, 9.377 de candidaţi (45,16%) au obţinut note între 7 şi 9,99, iar 6.869 de candidaţi (33,08%) – note între 5 şi 6,99. Alţi 4.386 de participanţi (21,12%) s-au situat pe segmentul de note cuprins între 1 şi 4,99. Din promoţia curentă, 43,07% de candidaţi (în creştere de la 41,82% în 2016) au obţinut note peste 7, iar 32,95%, note între 5 şi 6,99”, arată Ministerul Educaţiei.

374 de candidați  au susţinut examenul de titularizare 2017, în judeţul Gorj. 40,64% dintre aceștia au obţinut nota 7 sau peste, în timp ce 77 de persoane au luat note mai mici de 5.  “374 de lucrări au fost trimise spre evaluare, în centrele zonale. Au fost înregistrați 111 absenți, 105 candidați s-au retras din sală, din motive personale, conform prevederilor metodologiei aveau acest drept și patru candidați au fost eliminați pentru tentativă de fraudă, mai precis, le-au sunat telefoanele. E posibil să nu fi lucrat niciodată în învățământ. Sunt candidați pentru ocuparea unui post vacant în învățământul preuniversitar. Dacă aveau post de suplinire învățământ, ei nu vor putea participa la nicio mișcare de personal, deci nu vor mai putea preda. Cei 374 care au rămas în concurs candidează pe 35 de posturi titularizabile și peste 400 de posturi și fracțiuni de posturi, vacante, dar netitularizabile”, a declarat Georgeta Popescu, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Școlar Gorj.

Peste 70 de candidați la concursul de titularizare au depus contestații, fiind nemulțumiți de rezultatele obținute. Contestațiile au fost depuse la sediul Inspectoratului Școlar Județean Gorj, iar rezultatele vor fi publicate la finalul acestei luni. Pentru a deveni titulari în învățământ au nevoie să obțină cel puţin nota 7. „Au depus cereri de reevaluarea lucrărilor la proba scrisă a concursurilor pentru ocuparea posturilor vacante din învățământul preuniversitar, sesiunea iuilie 2017. Rezultatele finale vor fi afișate pe data de 25 iulie, iar pe data de 26 iulie va avea loc, la sediul Inspectoratului Școlar Județean Gorj, ședința publică de repartizare conform mediilor obținute la acest concurs”, a spus Georgeta Popescu, purtător de cuvânt al Inspectoratului Școlar Județean Gorj. La nivelul județului Gorj, sunt 35 de posturi titularizabile și alte 461 vacante, dar netitularizabile.

 

 

 

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.