28 de școli din Gorj au grupurile sanitare în curte


 

Ministrul Educației Naționale, Liviu Marian Pop, a prezentat, miercuri, lista școlilor din România, care nu au grupuri sanitare în interior.

Din cele 2418 unități școlare, 28 sunt în Gorj, pe primul loc aflându-se județul Vaslui (389). Urmează Suceava (219) și Iași și Botoșani, la egalitate. (207). Următorul pe listă este județul Mehedinți, cu 118 școli care au WC-ul în curte.
„La 159 de ani de la Unirea Principatelor Române, avem 2418 unități școlare cu grupurile sanitare în exterior. Prin programul de guvernare PSD-ALDE, în cel mult trei ani, autoritățile locale, județene și centrale vor face ca toate unitățile școlare din România să aibă condiții decente pentru educația elevilor și preșcolarilor”, este mesajul postat de ministrul Educației, pe Facebook.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.