Un Bacalaureat atipic începe la 12 februarie 2018


 

Școala românească nu duce lipsă de experimente, Bacalaureatul din acest an începe înainte de finalul anului școlar iar absolvenții sunt într-o situație cel puțin ciudată. Cum toată lumea trece competențele dar nu promovează anul școlar, găselnița liceelor tehnologice de a cosmetiza procentele la Bacalaureat, vom avea elevi promovați dar…picați. Dacă nu se înțelege nimic nu e vina noastră, MEN a mai făcut un experiment.

Prima sesiune a examenului național de Bacalaureat 2018 începe luni, 12 februarie 2018, cu proba de evaluare a competențelor lingvistice de comunicare orală în limba română (proba A), potrivit calendarului stabilit de Ministerul Educatiei Nationale. Potrivit calendarului aprobat prin ordin de ministru, proba va continua la 13 februarie si va fi urmată de evaluarea competentelor lingvistice de comunicare orala in limba materna (14 – 15 februarie).

În zilele de 16, 19 si 20 februarie 2018 este programată evaluarea competențelor digitale (proba D), iar în perioada 21-22 februarie 2018 se va desfășura evaluarea competentelor lingvistice intr-o limba de circulatie internațională (proba C).

Prima proba scrisa – Limba si literatura romana – Ea) – va avea loc luni, 25 iunie 2018.  Proba la Limba si literatura materna – Eb) este programata marti, 26 iunie, iar proba Ec) – proba obligatorie a profilului, miercuri, 27 iunie 2018. Ultima proba scrisa – la alegere a profilului si specializarii – proba Ed) – se va desfasura joi, 28 iunie 2018.

Afisarea primelor rezultate are ca termen data de 4 iulie 2018 (până la ora 12:00) si e urmată de depunerea contestaților (orele 12:00 – 16:00). Între 5 si 8 iulie 2018 vor fi solutionate contestatiile, in timp ce afisarea rezultatelor finale este prevazuta pentru data de 9 iulie 2018.

A doua sesiune a examenului de Bacalaureat 2018 are urmatoarea structură:

10 – 13 iulie: inscrierea candidatilor

27 iulie: inscrierea candidatilor care au promovat examenele de corigente

20 august: limba si literatura romana – proba Ea) – proba scrisa

21 august: limba si literatura materna – proba Eb) – proba scrisa

22 august: proba obligatorie a profilului – proba Ec) – proba scrisa

23 august: proba la alegere a profilului si specializarii – proba Ed) – proba scrisa

24 si 27 august: evaluarea competentelor lingvistice de comunicare orala in limba romana – proba A

28 august: evaluarea competentelor lingvistice de comunicare orala in limba materna – proba B

29-30 august: evaluarea competentelor digitale – proba D

30-31 august: evaluarea competentelor lingvistice intr-o limba de circulatie internationala -proba C

1 septembrie: afisarea primelor rezultate (pana la ora 12:00) si depunerea contestatiilor

(orele 12:00 – 16:00)

2 – 5 septembrie: rezolvarea contestatiilor

6 septembrie: afisarea rezultatelor finale.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.