Profesorii de la CSEI Tg-Jiu într-un proiect Erasmus în Spania


 

În perioada 28 ianuarie -2 februarie 2018, a avut loc a doua activitate in cadrul proiectului „Silence of Our Unique Noise Dynamics”- S.O.U.N.D., proiect in care Centrul Școlar pentru Educație Incluzivă Târgu-Jiu este partener alături de alte 5 țări.

Activitatea a avut loc la IES Politecnico Jesus Marin din Malaga, Spania, școală parteneră în proiect. Obiectivele activității de formare au fost: stabilirea detaliilor privind viitoarele activități ale proiectului, în acord cu toți partenerii; dobândirea unor competențe privind utilizarea ICT în facilitarea interacțiunii dintre tineri care aparțin unor grupuri lingvistice diferite sau care prezintă diferite dizabilități; consolindarea cunoștințelor referitoare la utilizarea platformei eTwinning, activitate susținută de ambasadoarea eTwinning din Spania, Josefa Martín Gaspar; familiarizarea cu viața culturală și tradițiile specifice regiunii Malaga. Au avut loc vizite instituționale și culturale. S-a început cu o vizită la Municipalitatea Axarquia, unde am fost primiți cu multă căldură de către președintele Gregorio Campos, care a adresat tuturor un cuvânt de bun venit și a explicat rolul instituției pe care o conduce în regiune.Tot aici, fiecare conducător de delegație, a avut ocazia să-și prezinte țara de origine și instituția pe care o reprezintă. S-a continuat cu o vizită la Colegiul Special de Educație Santa Rosa de Lima, adresat persoanelor cu dizabilități profunde și asociate cu vârste cuprinse între 3 și 21 de ani.,unde participanții au avut ocazia să afle detalii despre sistemul de învățământ special spaniol. O altă vizită a fost la Authority of Education din Axarquia, unde s-a discutat despre caracteristicile sistemelor de învățământ special din fiecare țară parteneră. Vizitele s-au încheiat la Primăria Malaga, unde primarul orașului a făcut o scurtă prezentare a acestuia din punct de vedere istoric și cultural și a înmânat tuturor coordonatorilor medalii comemorative și albume de artă.

Publicitate

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.