Simpozionul GORJUL-VATRĂ DE ISTORIE ROMÂNEASCĂ, ediția XXXIII, dedicată Centenarului


Simpozionul Național ”Gorjul, vatră de istorie românească”,a  ajuns la ediția a XXXIII în 2018. Reuniunea istoricilor este organizată de Inspectoratul Școlar Județean și Societatea de Științe Istorice, filiala Gorj. Moderatorul acestei manifestări este prof. dr. Gheorghe Nichifor-vicepreședinte al Consiliului Județean Gorj, Președinte al Societății de Științe Istorice din România, Filiala Gorj.

Potrivit profesorului Cornel Șomîcu, secretarul general al SSIR Gorj, Simpozionul ”Gorjul-vatră de istorie românească” are în acest an o ediție specială, cu participare națională, dedicată Centenarului. Lucrările vor fi găzduite de Sala Maură a Palatului Administrativ.
Vor susține comunicări: 1. Dr. Gheorghe Negustor – Cercetător științific – Institutul de Istorie al Universității „Babes-Bolyai” – Cluj Napoca • „Revoluția din Rusia și Marea Unire” 2. Prof. univ. dr. Toader Nicoară – Rectorul Universității „Constantin Brâncuși” din Târgu Jiu, Vicepreședinte al Societății de Științe Istorice din România • „Sfatul Țării de la Chișinău și Unirea Basarabiei cu România” 3. Prof. univ. dr. habil. Sorin Liviu Damean – Decan al Facultății de Istorie a Universității din Craiova • „Familia Regală și Marea Unire” 4. Conf. Univ. Constanțiu Dinulescu – Facultatea de Istorie a Universității din Craiova • „Considerații privind prezența armatei române în Basarabia (dec 1917 – martie 1918)” 5. Prof. dr. Costin Scurtu – Directorul Muzeului Militar Național „Ferdinand” – Constanța • „Rolul armatei române din Dobrogea în apărarea Unirii Basarabiei cu România în perioada aprilie 1918 – decembrie 1919” 6. Dr. Cătălin Dumitru Rogojanu – Cercetător științific III– Muzeul Județean Deva • Comemorările – modalitate de promovare a identității și conștinței naționale.

Tot cu acest prilej are loc  lansarea a două cărți eveniment, este vorba de lucrarea ”Maria, regina întregitoare de Țară și Neam” a reputatului istoric gorjean Gheorghe Nichifor și ”Acțiunea politică și militară a României în 1919” de Gheorghe I. Brătianu, carte ce apare sub îngrijirea istoricului Toader Nicoară. Moderatorul evenimentului este profesorul Cornel Șomîcu, directorul Săptămânalului VERTICAL.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.