Darius Buleacă, un elev de excepție al Școlii Gimnaziale ”Constantin Brâncuși”


 

Școala Gimnazială “Constantin Brâncuși” se înscrie in rândul instituțiilor de învățământ în care educația de calitate și performanța școlară devin etalon pentru învățământul gorjean, prin spiritul de echipă și profesionalismul cadrelor didactice. Anul 2018 a debutat cu o serie de rezultate notabile pentru elevii și dascălii ce reprezintă cu demnitate numele marelui sculptor modern, Constantin Brâncuși.

Astfel, la jumătatea lunii ianuarie, elevii acestei scoli s-au calificat cu rezultate deosebite la etapa județeană a Olimpiadei de limba si literatura romana, iar elevul Darius Buleaucă din clasa a VI-a B a făcut încă o dată cinste instituției pe care o reprezentat-o, ocupând LOCUL AL II-LEA la Olimpiada de lingvistică. Trebuie remarcat faptul că acest elev excepțional a reprezentat, în anul școlar anterior, Școala Gimnazială “Constantin Brâncuși” din Târgu-Jiu la etapele naționale a două olimpiade: matematică, sub îndrumarea prof. Strinu Daniel si cea de lingvistică, sub coordonarea prof. Lădaru Isabela,de unde s-a întors cu o binemeritată Mențiune, făcându-și mândri părinții si dascălii. Zilele trecute, elevul Darius Buleaucă a participat la Olimpiada de matematică, unde, după cum deja ne-a obișnuit, a obținut LOCUL AL II-LEA, urmând a-și reprezenta școala și județul și anul acesta la etapa națională, sub atenta îndrumare a aceluiași dascăl. Așteptăm cu nerăbdare să vedem ce rezultate deosebite vor mai înregistra elevii acestei remarcabile instituții de învățământ la competițiile viitoare și îi felicităm încă de acum pe elevii merituoși, pe dascălii lor și îi urăm succes la etapa națională elevului Buleaucă Darius!

Un gând despre “Darius Buleacă, un elev de excepție al Școlii Gimnaziale ”Constantin Brâncuși”

  1. Pingback: Şcoala Gimnazială "Constantin Brâncuşi" Târgu Jiu

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.