Absolvenții de liceu pot fi șomeri cu acte


 

 

Absolvenții de liceu din acest an  sunt aşteptaţi să se înscrie în evidenţele Agenţiei Judeţene pentru Ocuparea Forţei de Muncă (AJOFM) Gorj ca persoane aflate în căutarea unui loc de muncă, pentru a putea beneficia gratuit de informare şi consiliere profesională, mediere pe piaţa muncii sau de diverse facilităţi financiare, precum este indemnizaţia de şomaj.

Statul acordă pentru tinerii gorjeni care îşi găsesc de lucru o primă de inserţie în cuantum de 1.500 de lei. “Absolvenţii instituţiilor de învăţământ şi absolvenţii şcolilor speciale, în vârstă de minimum 16 ani, care în termen de 60 de zile de la absolvire se înregistrează la agenţiile pentru ocuparea forţei de muncă şi se angajează cu normă întreagă pentru o perioadă mai mare de 12 luni, beneficiază de o primă de inserţie egală cu de 3 ori valoarea indicatorului social de referinţă în vigoare la data încadrării (indicatorul social de referinţă este de 500 de lei)”, se arată pe site-ul Agenţiei Naţionale pentru Ocuparea Forţei de Muncă. Termenul limită pentru absolvenţi de depunere a dosarelor, care trebuie să cuprindă copie de pe buletin, adeverinţă şcolară, adeverinţă de la medicul de familie cu menţiunea apt pentru muncă, este de 60 de zile, începând cu data absolvirii. Pot solicita indemnizaţie de şomaj absolvenţii înregistraţi în evidenţele AJOFM Gorj care, într-o perioadă de 60 de zile de la absolvire, nu au reuşit să se încadreze în muncă şi nu au fost admişi sau nu urmează cursurile unei forme de învăţământ. Indemnizaţia de şomaj este în cuantum de 250 de lei şi se acordă pe o perioadă de şase luni.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.