,, Învăţământul profesional – O cheie către succes!’


 

Marti , 26 iunie 2018 la Colegiul Tehnic Nr.2 Târgu Jiu în incinta atelierului de mecatronică, în prezenţa unui număr mare de tineri şi cadre didactice ale instituţiilor partenere de la nivelul localităţii Târgu Jiu, a avut loc lansarea proiectului „Învăţământul profesional – O cheie către succes!”, proiect implementat de ASOCIAŢIA PENTRU DEZVOLTARE ŞI EDUCAŢIE „COLORFUL MINDS”.
Proiectul este realizat cu sprijinul OMV PETROM şi are ca scop creşterea atractivităţii învăţământului profesional pentru elevi, părinţi si alti factori implicati în procesul educativ, prin elaborarea unei strategii eficiente de promovare şi orientare a elevilor în carieră, astfel încât să se participe la schimbarea mentalităţii privind învăţământul profesional şi a oprtunităţilor create elevilor. De asemenea, proiectul are şi o componentă de voluntariat prin care se doreşte creşterea numărului de voluntari cu abilităţi practice mai dezvoltate şi mai responsabili civic. Printre parteneri, se numără Colegiul Tehnic Nr.2 Târgu Jiu, Liceul cu Program Sportiv Tg. Jiu, şi Liceul Tehnologic C-tin Sandru Bâlta, perioada de derulare fiind de 5 luni începând cu 1 iunie 2018 şi finalizându-se pe data de 31 octombrie 2018.
Implementarea acestui proiect va genera schimbarea de atitudine faţă de învăţământul profesional si tehnic atât la nivelul elevilor şi părinţilor cât şi la nivelul şcolilor şi altor factori implicaţi. Proiectul va urmări atingerea următoarelor rezultate:
– 300 de elevi de clasa a VII-a şi a VIII-a din 6 unităţi şcolare mai informaţi şi conştientizaţi privind învăţământul profesional şi tehnic;
– o reţea de parteneriate stabilă cu instituţii de învăţământ preuniversitar, instituţii cu atribuţii pe piaţa muncii, şi diferiţi agenţi economici ce va ajuta pe viitor la continuarea activităţilor propuse în cadrul acestui proiect;
– elevi, profesori, părinţi, reprezentanţi ai factorilor interesati -AJOFM, CJRAE Gorj, agenţi economici, mai implicati în marketingul aferent domeniului învăţământul profesional şi tehnic;
– cadre didactice mai pregatite în domeniul consilierii carierei prin participarea la cursuri de formare continuă;
– un cabinet şcolar mai atractiv şi pregatit pentru servicii de consiliere şi orientare profesională.
Întâlnirea a fost deschisă de doamna Melniciuc Monica, care a prezentat scopul, obiectivele, finanţatorul partenerii, etapele proiectului şi rezultatele ce sunt aşteptate în urma acestui proiect. Directorii Colegiului Tehnic Nr.2 Tg Jiu dna. Prof. Pătruţ Felicia şi dir.adj. Bîzocu Codruţa salută iniţiativa proiectului ca fiind o resursă importantă în promovarea învăţământului profesional ce reprezintă o oportunitate, o cale ce trebuie urmată de tinerii cu aptitudini în diferite domenii de activitate.

 

Publicitate

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.