Universitatea „Babes-Bolyai” Cluj-Napoca, numărul 1 în România


 

Universitatea „Babes-Bolyai” (UBB) Cluj-Napoca a fost inclusa pe cea mai inalta pozitie din Romania in ranking-ul US News Best Global Universities pe anul 2018, facut in spatiul academic american, unde ocupă locul 575 la nivel mondial.

Potrivit unui comunicat transmis de UBB, universitatea clujeana este urmată in clasamentul american de Universitatea Politehnica Bucuresti si de Universitatea Bucuresti.

„UBB Cluj-Napoca a fost inclusa pe cea mai inalta pozitie din Romania intr-unul dintre clasamentele internationale majore ale anului 2018, ranking-ul US News Best Global Universities, realizat in spatiul academic american si dat recent publicitatii. Potrivit editiei curente a clasamentului, UBB se situeaza pe pozitia 575 la nivel mondial. La nivel national, UBB ocupa cea mai inalta pozitie din clasament, fiind urmata de Universitatea Politehnica Bucuresti (pozitia 745 la nivel mondial), Universitatea Bucuresti (pozitia 774), Universitatea Alexandru Ioan Cuza Iasi (situata pe pozitia 1058), Universitatea de Medicina si Farmacie (UMF) Carol Davila (pozitia 1060), UMF Iuliu Hatieganu Cluj-Napoca (pozitia 1117), UMF Grigore T. Popa din Iasi (pozitia 1173) si Universitatea Tehnica Gheorghe Asachi din Iasi (pozitia 1226) „, se arata in comunicat.

 

 

Publicitate

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.